Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Podľa poľského premiéra Donalda Tuska, by sa energetická únia skladala z viacerých prvkov, jedným z nich by bol spoločný orgán, ktorý by nakupoval plyn pre všetkých 28 krajín EÚ. SITA
22. apríla 2014 9:22 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľský premiér sa nevzdal myšlienky vzniku energetickej únie

Závislosť na ruských energetických zdrojoch podľa poľského premiéra Donalda Tuska EÚ oslabuje.

Európska únia (EÚ) musí vytvoriť energetickú úniu, aby si zabezpečila dodávky plynu, pretože súčasná závislosť na energiách z Ruska robí Európu slabou. Pre Financial Times to vyhlásil poľský premiér Donald Tusk. Rusko pokrýva približne tretinu potrieb EÚ v oblasti ropy a plynu. V súčasnosti je však napätá situácia medzi Ruskom a Ukrajinou vzhľadom na ruskú vojenskú intervenciu na Ukrajine a ruskú anexiu Krymu. Európski lídri spolu s predstaviteľmi USA pohrozili Rusku sankciami. „Bez ohľadu na to, ako sa vyvinie situácia okolo Ukrajiny, jedno ponaučenie je jasné, priveľká závislosť od ruských energií robí Európu slabou,“ povedal Tusk.

„Navrhujem teda energetickú úniu. To vráti európsku komunitu k jej koreňom,“ vyhlásil Tusk. Táto únia by sa skladala z viacerých prvkov, jedným z nich by bol spoločný orgán, ktorý by nakupoval plyn pre všetkých 28 krajín EÚ. „Dnes je najmenej desať členských štátov EÚ závislých na jedinom dodávateľovi, firme Gazprom, od ktorej berú viac než polovicu plynu, ktorý spotrebujú. Niektoré sú na ruskom štátom kontrolovanom gigantovi závislé úplne,“ doplnil Tusk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame