Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poľský Lotos za štvrtý kvartál vykázal rekordnú stratu

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Za október až december druhá najväčšia poľská rafinérska spoločnosť skončila v čistej strate 1,27 mld. zlotých.

Spoločnosť Lotos, ktorá je druhou najväčšou poľskou rafinérskou firmou, za štvrtý kvartál vykázala rekordnú čistú stratu 1,27 mld. poľských zlotých. Hlavným dôvodom bolo precenenie zásob po poklese cien ropy. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že štátna spoločnosť Lotos za október až december skončí v čistej strate 1,02 mld. zlotých. V rovnakom období predošlého roka bola strata firmy v sume 24 mil. zlotých.

Spoločnosť Lotos uviedla, že jej upraveným prevádzkovým výsledkom, ktorý nezohľadňuje vplyv zmien cien ropy, bola za štvrtý kvartál strata 211 mil. zlotých, kým rok predtým to bol zisk 32,5 mil. zlotých. Analytici očakávali, že upravená prevádzková strata za október až december 2014 bude 24 mil. zlotých. „Tieto výsledky sú slabé a sú negatívne ovplyvnené sériou jednorazových položiek,“ povedal Kamil Szlaga, analytik spoločnosti Trigon.

Rafinérska firma uviedla, že napriek zrýchleniu hospodárskeho rastu Poľska v štvrtom kvartáli na 3,1 %, sa spotreba pohonných hmôt v krajine znížila o 2,3 %. Podiel Lotosu na poľskom trhu s palivami však v závere minulého roka zostal na nezmenenej úrovni 33,1 %. Spoločnosť Lotos má v krajine 441 benzínových staníc.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 6. marca 2015 15:54

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...