Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
29. októbra 2014 14:23 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Poľský Lotos skončil neočakávane v strate

V dôsledku novej tvorby rezerv a rastúcich nákladov spoločnosť za tretí štvrťrok vykázala čistú stratu 35 mil. poľských zlotých

Poľská ťažobná a rafinérska spoločnosť Grupa Lotos za tretí kvartál neočakávane vykázala čistú stratu v objeme 35 mil. poľských zlotých (PLN). Hospodársky výsledok firmy za júl až september totiž poškodila nová tvorba rezerv a rastúce náklady. Rezervy na likvidáciu jej nórskeho ropného poľa YME znížili prevádzkový zisk skupiny o 28 mil. PLN.

Analytici predpokladali, že sedempercentný pokles ceny ropy poškodí hodnotu zásob firmy, ale prognózovali, že štátom kontrolovaná ťažobná a rafinérska skupina za tretí kvartál vykáže čistý zisk na úrovni 97 mil. PLN. Išlo by o jeho zníženie oproti rovnakému štvrťroku vlaňajška o 71 %. Spoločnosť Lotos, ktorá má vysoké úvery denominované v dolároch, však konštatovala, že jej finančné výsledky poškodili aj rastúce náklady na obsluhu dlhu. Dôvodom bolo oslabenie kurzu poľskej meny. Skupina Lotos, ktorá je druhou najväčšou poľskou rafinérskou firmou, zároveň vytvorila rezervy v sume 31 mil. PLN pre svoju ťažbu v Baltskom mori. Vlaňajšia celoročná ťažba firmy v Baltskom mori bola na úrovni 146 tis. ton ropy a 16 mil. kubických metrov plynu. Lotos však chce v najbližších troch rokoch zväčšiť ťažbu ropy aj plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies