Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poľsko začne odoberať ropu od Arabov

Terminál ropovodu Adria v chorvátskom Omišalji.
Spoločnosť Transpetrol v rámci projektu rekonštrukcie a modernizácie ropovodu Adria zrekonštruuje na slovenskej strane časť rozpovodu Družba. Na snímke terminál ropovodu Adria v chorvátskom Omišalji. janaf.hr

Zdroj z prostredia obchodníkov povedal, že prvá nákladná loď do Gdanska prišla 21. septembra, pričom Saudská Arábia ponúkla nižšiu cenu ako je cena ruskej uralskej ropy.

Saudská Arábia začala dodávať ropu do Poľska. Povedal to v utorok na konferencii investorov v Moskve Igor Sečin, šéf ruskej spoločnosti Rosnefť, ktorá je najväčšou ropnou firmou v krajine. „Pracujeme v podmienkach tvrdej konkurencie,“ konštatoval Sečin. „Saudská Arábia prvýkrát vstúpila na poľský trh, a to prostredníctvom dodávok cez Gdansk,“ uviedol. „Musíme vynaložiť všetko úsilie, aby sme predišli zníženiu nášho podielu dodávok,“ poznamenal šéf firmy Rosnefť.

Sečin neuviedol, aký objem ropy Saudská Arábia dodala do Poľska. Zdroj z prostredia obchodníkov povedal, že prvá nákladná loď do Gdanska prišla 21. septembra, pričom Saudská Arábia ponúkla nižšiu cenu, ako je cena ruskej uralskej ropy. „Poľsko dostalo dodávky prinajmenšom na troch lodiach. Zľava je fantastická (v porovnaní s uralskou ropu),“ dodal zdroj. Globálne ceny ropy od júna minulého roka klesli o viac ako o polovicu. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa drží politiky, v rámci ktorej neredukuje ťažbu, a očakáva, že produkciu nakoniec znížia tí, ktorí majú na ťažbu vyššie náklady.

Slabší rubeľ pomáha ruským firmám kompenzovať straty spôsobené nízkymi cenami ropy. Ruská vláda sa však rozhodla zvýšiť na budúci rok energetické dane s cieľom zmenšiť deficit rozpočtu krajiny. Ropné spoločnosti tvrdia, že to poškodí ich produkciu. Sečin sa v utorok vyjadril, že vidí riziko poklesu ťažby v Rusku ročne celkovo o 25 až 30 mil. ton v najbližších troch rokoch v dôsledku zmien daní.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. októbra 2015 19:27

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...