Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net
18. januára 2016 16:42 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľsko uvažuje nad odpustením dividend svojim energofirmám

Najväčšie energetické firmy by mohli ušetrené peniaze investovať do ohrozených uholných baní, naznačil minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz.

Poľsko si možno nebude nárokovať dividendy zo ziskov v energetickom sektore, ak štátom kontrolované firmy ušetrené peniaze investujú do problémových uhoľných baní. Vyhlásil to v pondelok minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz. Podniky kontrolované štátom za rok 2015 odviedli na dividendách do štátneho rozpočtu 4,5 mld. eur. Zhruba 36 % z tejto čiastky pripadlo na štyri najväčšie energetické firmy PGE, Tauron, Enea a Energa.

„Bolo by vhodné zvážiť, či na určitý čas nerezignujeme na dividendy z tejto oblasti a (firmy) necháme investovať, napríklad do baníctva,“ uviedol Jackiewicz pre týždenník W sieci.

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sľubuje, že zachráni spoločnosť KW, ktorá je najväčším producentom uhlia v Európskej únii. Firma sa pre nízke ceny uhlia a stúpajúce náklady práce ocitla na pokraji bankrotu. Možnosť, že ťažobnú spoločnosť by mohla podporiť štátom kontrolovaná firma PGE, ktorá je najväčším producentom elektriny v krajine, podľa agentúry Reuters pripúšťa aj poľský minister energetiky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame