Poľsko uvažuje nad odpustením dividend svojim energofirmám

18. januára 2016 16:42

Najväčšie energetické firmy by mohli ušetrené peniaze investovať do ohrozených uholných baní, naznačil minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz.

Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Poľsko si možno nebude nárokovať dividendy zo ziskov v energetickom sektore, ak štátom kontrolované firmy ušetrené peniaze investujú do problémových uhoľných baní. Vyhlásil to v pondelok minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz. Podniky kontrolované štátom za rok 2015 odviedli na dividendách do štátneho rozpočtu 4,5 mld. eur. Zhruba 36 % z tejto čiastky pripadlo na štyri najväčšie energetické firmy PGE, Tauron, Enea a Energa.

„Bolo by vhodné zvážiť, či na určitý čas nerezignujeme na dividendy z tejto oblasti a (firmy) necháme investovať, napríklad do baníctva,“ uviedol Jackiewicz pre týždenník W sieci.

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sľubuje, že zachráni spoločnosť KW, ktorá je najväčším producentom uhlia v Európskej únii. Firma sa pre nízke ceny uhlia a stúpajúce náklady práce ocitla na pokraji bankrotu. Možnosť, že ťažobnú spoločnosť by mohla podporiť štátom kontrolovaná firma PGE, ktorá je najväčším producentom elektriny v krajine, podľa agentúry Reuters pripúšťa aj poľský minister energetiky.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?