Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
12. septembra 2014 17:28 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľsko obnovilo reverzné dodávky plynu na Ukrajinu

Potvrdzujeme, že poľská strana pokračuje v dodávkach plynu na Ukrajinu. Objem bude známy zajtra, uviedla ukrajinská spoločnosť Ukrtransgaz.

Poľsko pokračuje v dodávkach plynu na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku. Krajina totiž získala prísľub, že ruský Gazprom poľskému importérovi plynu, spoločnosti PGNiG, pošle požadovaný objem plynu. Poľsko reverzný tok zastavilo, keďže tento týždeň dostalo od Ruska menej plynu, než si objednalo.

„Potvrdzujeme, že poľská strana obnovila dodávky plynu na Ukrajinu. Objem bude známy zajtra,“ uviedla spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá je ukrajinským monopolným prevádzkovateľom plynovodov. Poľsko v piatok neinformovalo o objeme plynu, ktorý dostáva od Gazpromu. Poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System však informoval, že súčasná situácia umožňuje pokračovať v reverznom toku na Ukrajinu.

Tok ruského plynu na Ukrajinu tento mesiac poklesol, pričom údaje agentúry Reuters poukazujú na pokles vo výške 12 %. Dodávky boli oproti predchádzajúcemu roku nižšie aj v lete, aj keď boli výrazne vyššie ako pred dvoma rokmi. „Mohlo sa stať, že Rusko vykonáva údržbu, alebo napĺňa vlastné zásobníky pred zimou. Možno vysielajú varovný signál Európe, pretože takýto pokles počas vrcholiacej zimnej vykurovacej sezóny by mal na systém nepriaznivý vplyv,“ povedal jeden z obchodníkov.

Spoločnosť PGNiG vo štvrtok informovala, že v stredu od Gazpromu dostala o 45 % plynu menej, než požadovala. Spoločnosť poskytuje informácie o objemoch plynu s jednodňovým oneskorením.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame