Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľský minister financií Mikolaj Budzanowski
Poľský minister financií Mikolaj Budzanowski SITA/AP
11. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľsko o jadrovej elektrárni rozhodne najskôr v roku 2015

Poľsko by mohlo mať jasnú predstavu o tom, kde postaví svoju prvú jadrovú elektráreň, v roku 2015, keď sa dokončia ekologické testy. Informoval o tom minister financií Mikolaj Budzanowski. Poľsko by chcelo znížiť svoju závislosť na energii zo silne znečisťujúceho uhlia a drahých dodávkach ruského plynu.

Varšava plánovala postaviť atómovú elektráreň s výkonom 3 gigawatty do roku 2023 a do roku 2030 zvýšiť jej výkon na dvojnásobok, cena projektu sa odhadovala na 50 mld. zlotých (PLN). Spomaľujúce sa hospodárstvo a nedávna katastrofa v japonskej Fukušime však podporu stavby podkopali. „Našou prioritou je teraz postaviť osem nových elektrární – štyri poháňané uhlím a štyri plynové. Okolo roku 2015 by sme mali vedieť, či sa nám oplatí investovať ďalšie miliardy zlotých do postavenia jadrovej elektrárne,“ povedal Budzanowski v rozhlasovom rozhovore. Energetická spoločnosť PGE pritom už podpísala zmluvu o službách pre elektráreň s austrálskou firmou WorleyParsons Ltd.

Poľsko chcelo tiež investovať 5 mld. PLN a do roku 2016 začať s ťažbou tzv. bridlicového plynu. Hoci tento projekt tiež nabral sklz, minister Budzanowski tvrdí, že krajina by mala do hľadania ložísk tejto formy plynu investovať čo najviac. Aj tento projekt spravuje spoločnosť PGE, pričom jej riaditeľ Krzysztof Kilian už v októbri 2012 varoval, že oba energetické programy naraz Poľsko riadiť nedokáže.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame