Poľsko dodáda Ukrajincom viac plynu

19. októbra 2015 15:50

Poľsko by mohlo zvýšiť svoj export zemného plynu na Ukrajinu prostredníctvom pripravovaného 112 kilometrov dlhého plynovodu. Poľská spoločnosť Gaz-System by tak mohla zvýšiť vývoz plynu na Ukrajinu na 5 až 8 mld. metrov kubických.

Bioplyn
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Poľsko by mohlo viac ako strojnásobiť svoj export zemného plynu na Ukrajinu prostredníctvom pripravovaného 112 kilometrov dlhého plynovodu. Podľa očakávaní by mal nový plynovod začať svoju prevádzku v roku 2020, uviedli v pondelok predstavitelia poľskej firmy Gaz-System a ukrajinskej spoločnosti Ukrtransgas. Energetické spoločnosti ďalej informovali, že ukončili štúdiu realizovateľnosti projektu, ktorého cieľom je pomôcť Kyjevu diverzifikovať dovozy plynu a spojiť regionálne rozvodné plynové siete. Obe krajiny sú značne závislé na dovoze plynu z Ruska.

Poľská energetická spoločnosť Gaz-System uviedla, že jej export plynu na Ukrajinu by sa mohol zvýšiť na 5 až 8 mld. kubických metrov, pričom teraz vyváža 1,5 mld. metrov kubických. Spojenie poľských a ukrajinských rozvodných plynových sieti je súčasťou väčšieho projektu, ktorý má spojiť poľský terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) na pobreží Baltického mora s krajinami strednej a východnej Európy, tzv. Severo-južný plynový koridor, dodal Gaz-System.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?