Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto kosogass.cz
14. decembra 2015 13:01 PlynAktuality od SITASITA

Poľsko chce prepojiť svoje plynovodné potrubia s Litvou

Projekt môže posilniť energetickú bezpečnosť Litvy, Lotyšska a Estónska, uviedol poľský vicepremiér Mateusz Morawiecki.

Poľsko zvažuje prepojenie svojich plynovodných potrubí so susednou Litvou. Uviedol to v pondelok poľský vicepremiér Mateusz Morawiecki pred návštevou krajiny, ktorá sa zameria na energetické otázky. Projekt zatiaľ podľa neho nie je v pokročilom štádiu, v prípade dohody s pobaltským susedom sa však Poľsko bude uchádzať o finančný príspevok od Európskej únie.

Poľsko zvažuje aj rozšírenie kapacity terminálu pre skvapalnený zemný plyn

„Sme pripravení rokovať o plynovodnom prepojení. Očakávame podporu Európskej únie, nakoľko by to bol cezhraničný projekt,“ povedal Morawiecki. Cieľom projektu je posilniť energetickú bezpečnosť Litvy, Lotyšska a Estónska, povedal vicepremiér. Varšava podľa neho tiež zvažuje rozšírenie kapacity svojho terminálu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) v prístave Swinoujscie na pobreží Baltického mora na 7,5 mld. kubických metrov LNG ročne. Prvú dodávku LNG prijal terminál minulý týždeň z Kataru. Väčšinu spotrebovaného plynu a ropy krajina v súčasnosti odoberá z Ruska. Podľa Morawieckeho by tiež Poľsko a Litva mohli spoločne nakupovať plyn a tým zlepšiť svoje pozície pri rokovaniach o cene.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame