Poľsko chce postupne zrušiť daň z ťažby

25. februára 2016 15:28
Autor: SITA

Hlavným platcom dane je spoločnosť KGHM, ktorá je druhým najväčším producentom medi v Európe. Tento rok by mala na dani odviesť 1,3 mld. PLN, čo zodpovedá jej čistému zisku za január až september 2015.

Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Poľsko postupne úplne zruší daň z ťažby a v prechodnom období ju zníži, alebo zmení spôsob jej výpočtu. Vyhlásil to vo štvrtok minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz. Spornú daň z ťažby zaviedlo Poľsko v roku 2012. Určuje sa na základe komplikovaného vzorca, do ktorého vstupujú najmä objem domácej produkcie a ceny komodít. Hlavným platcom dane je štátom kontrolovaná spoločnosť KGHM, ktorá je druhým najväčším producentom medi v Európe a najväčším producentom striebra na svete. Očakáva sa, že KGHM tento rok na dani odvedie 1,3 mld. poľských zlotých (PLN). To zodpovedá jej čistému zisku za január až september vlaňajška.

Minister avizuje zmeny v zdaňovaní

„V konečnom dôsledku by sa daň mala zrušiť,“ povedal Jackiewicz pre rozhlasovú stanicu Wnet. „V prechodnom období ju znížime, alebo zmeníme vzorec pre výpočet,“ dodal minister.

Spoločnosť KGHM tento mesiac informovala, že na základe výsledkov za rok 2015 odpíše zo svojich hlavných zahraničných aktív zhruba 1 mld. USD. Straty zo znehodnotenia sa týkajú najmú bane Sierra Gorda v Čile, ktorú KGHM vlastní spolu s japonskou spoločnosťou Sumitomo.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?