Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
17. júna 2015 16:21 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľsko čaká prvú dodávku LNG do nového terminálu v jeseni

Poľsko chce znížiť závislosť na ruských dodávkach plynu, pravdepodobne sa mu to podarí na jeseň.

Prvé dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do poľského terminálu na pobreží Baltického mora najpravdepodobnejšie prídu na jeseň. Uviedol to v stredu novovymenovaný poľský minister pre správu národného majetku Andrzej Czerwinski. Dodal, že terminál je pre nich kľúčovou záležitosťou a vyjadril presvedčenie, že práce na ňom sa v nasledujúcich mesiacoch podstatne zrýchlia. Pre televíznu stanicu TVN BiS však zdôraznil, že Poľsko za výstavbu nezaplatí viac, než je dohodnutá cena kontraktu. Talianska firma Saipem, ktorá vedie konzorcium na výstavbu terminálu, pritom varovala, že bez ďalších peňazí meškajúcu stavbu počas tohto leta nedokončí. Terminál zníži závislosť Poľska na ruských dodávkach plynu.

Náklady na výstavbu terminálu sa podľa odhadov pohybujú na úrovni približne 3 mld. zlotých (PLN). Terminál by mal spravovať 5 mld. kubických metrov LNG ročne a neskôr má kapacita vzrásť na 7,5 mld. Pri plnom výkone môže terminál podľa agentúry Reuters zabezpečiť polovicu ročnej spotreby plynu v Poľsku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies