Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľsko elektráreň Kozienice Enea
Poľská elektráreň Kozienice spoločnosti Enea z brehu rieky Visla. Táto elektráreň kvôli problémom s chladením znížila výkon o 400 megawattov. hiuppo/wikipedia.org
11. augusta 2015 10:13 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

Poľské firmy dostávajú menej elektriny. Kvôli horúčavám.

Pokračujúce vysoké horúčavy, nízke hladiny riek a s tým spojené problémy s chladením poľských elektrární a vysoká spotreba elektriny z klimatizácií. To všetko donútilo poľského prevádzkovateľa rozvodnej siete obmedziť dodávky elektriny pre podniky v krajine, informuje agentúra Bloomberg.

Extrémne horúčavy spôsobujú nemalé problémy aj poľským energetikom. Tie dokonca vyústili do obmedzenia dodávok elektriny priemyselným zákazníkom, ktoré miestny prevádzkovateľ rozvodnej siete zaviedol v pondelok. Ako naznačil poľský minister hospodárstva Janusz Piechocinski, mimoriadne opatrenia by mohli trvať až do 30. augusta, pričom domácností sa zatiaľ nijako nedotýkajú, informuje agentúra Bloomberg. Poľsko, tak ako väčšina východnej Európy, sa v posledných dňoch borí s 35-stupňovými teplotami. Zmena sa však ani v najbližších dňoch neočakáva.

Vriaca Visla?

Dôvodom problémov v rozvodnej sieti je najmä úbytok kapacity kvôli problémom s chladením poľských elektrární. Elektrárne vlastnené spoločnosťami Enea SA a GDF Suez SA, ktoré využívajú vodu z rieky Visla na ochladovanie svojich prevádzok, čelia problémom kvôli vylievaniu zohriatej vody späť do najväčšej poľskej rieky. „Nemôžeme nechať rieku zovrieť, je to nebezpečné pre životné prostredie,“ cituje Bloomberg Piechocinskeho.

Klímy úradujú

Na druhej strane extrémne teploty vedú k zvýšenej spotrebe elektriny kvôli využívaniu klimatizácií, čo vyčerpalo prevádzkové rezervy potrebné v rozvodnom systéme. Výsledkom aktuálnej situácie je tak skokový nárast cien na poľskej energetickej burze. Podľa Bloombergu týždenná elektrina zdražela na najvyššiu úroveň od decembra 2010 a spotové ceny dokonca zapisovali nové rekordy.

Vplyvu horúčav na dodávky elektriny sme sa prednedávnom venovali aj z pohľadu slovenských distribučiek. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku:

Horúce dni nespôsobia výpadky elektriny

Odkladajú plánované údržby

S chýbajúcimi kapacitami v objeme zhruba 4000 megawattov kvôli údržbe a problémami s chladením a kvôli obavám ohľadom produkcie veterných elektrární, prevádzkovateľ rozvodnej siete zaviedol obmedzenie dodávok elektriny, čo znížilo dopyt v systéme asi o 2000 megawattov. Ďalšie opatrenia zahŕňajú intervenčné dovozy elektriny z okolitých krajín a odklady plánovanej údržby v elektrárňach.

Hutníci obmedzujú výrobu

Niektoré firmy hlásia, že sa so vzniknutou situáciou vedia vysporiadať. Jediný poľský producent medi, spoločnosť KGHM SA vyhlásil, že sa s problémami popasuje vďaka vlastným zdrojom energie. Rovnako Grupa Lotos SA tvrdí, že žiadne obmedzovanie vo svojich rafinérskych prevádzkach pre nižšie dodávky elektriny neplánuje. Naopak, najväčšia hutnícka spoločnosť ArcelorMittal produkciu vo svojich poľských hutách kvôli zníženým dodávkam elektriny obmedzuje.

Informáciu priniesla agentúra Bloomberg na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame