Poľské domácnosti a firmy budú mať lacnejší plyn

23. júna 2015 14:37

Poľský regulačný úrad na trhu s energiami sa po decembrovom znížení cien plynu pre domácnosti o 1,8 % a aprílovom zlacnení plynu pre veľkoodberateľov o 7 % chystá zredukovať ceny opäť od augusta.

Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA

Nízke ceny ropy by mali poľskému regulačnému úradu na trhu s energiami (URE) umožniť ďalšie zníženie cien plynu pre domácnosti a firmy od augusta. Povedal to pre agentúru Reuters šéf úradu Maciej Bando. „Predpokladáme, že cenník sa zníži od augusta,“ uviedol Bando a dodal, že pravdepodobne pôjde o zníženie cien na obdobie troch mesiacov.

URE v apríli schválil 7-percentné zníženie veľkoobchodných cien, ktoré sa účtujú najväčším zákazníkom, s platnosťou do konca júla. Regulátor zároveň plánuje od augusta ďalšie zníženie cien plynu pre domácnosti. V decembri znížil ceny plynu pre domácnosti o 1,8 % s platnosťou do konca tohto roka.

Šéf URE ďalej uviedol, že v záujme urýchlenia liberalizácie trhu s plynom v Poľsku je nutné, aby krajina zmenila zákon vyžadujúci od dovozcov plynu, aby udržiavali určitú úroveň rezerv, čo je pre importérov drahé. Nový terminál na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý na baltskom pobreží Poľska má začať činnosť v neskoršej časti tohto roka, by mal znamenať prelom, keďže sa zvýšia dodávky, konštatoval Bando.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?