Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poľské domácnosti a firmy budú mať lacnejší plyn

Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA

Poľský regulačný úrad na trhu s energiami sa po decembrovom znížení cien plynu pre domácnosti o 1,8 % a aprílovom zlacnení plynu pre veľkoodberateľov o 7 % chystá zredukovať ceny opäť od augusta.

Nízke ceny ropy by mali poľskému regulačnému úradu na trhu s energiami (URE) umožniť ďalšie zníženie cien plynu pre domácnosti a firmy od augusta. Povedal to pre agentúru Reuters šéf úradu Maciej Bando. „Predpokladáme, že cenník sa zníži od augusta,“ uviedol Bando a dodal, že pravdepodobne pôjde o zníženie cien na obdobie troch mesiacov.

URE v apríli schválil 7-percentné zníženie veľkoobchodných cien, ktoré sa účtujú najväčším zákazníkom, s platnosťou do konca júla. Regulátor zároveň plánuje od augusta ďalšie zníženie cien plynu pre domácnosti. V decembri znížil ceny plynu pre domácnosti o 1,8 % s platnosťou do konca tohto roka.

Šéf URE ďalej uviedol, že v záujme urýchlenia liberalizácie trhu s plynom v Poľsku je nutné, aby krajina zmenila zákon vyžadujúci od dovozcov plynu, aby udržiavali určitú úroveň rezerv, čo je pre importérov drahé. Nový terminál na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý na baltskom pobreží Poľska má začať činnosť v neskoršej časti tohto roka, by mal znamenať prelom, keďže sa zvýšia dodávky, konštatoval Bando.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. júna 2015 14:37

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...