Poľská PGNiG plánuje investície až za 50 mld. PLN

30. decembra 2014 11:18
Autor: SITA

Nepriaznivý vplyv regulácie cien na domácom trhu plánuje plynárenská skupina vykompenzovať zväčšením podnikania v oblasti ťažby

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Poľská plynárenská skupina PGNiG plánuje do roku 2022 investovať 40 až 50 mld. zlotých (PLN) do organického rastu a akvizícii. Nepriaznivý vplyv regulácie cien na domácom trhu totiž chce vykompenzovať zväčšením podnikania v oblasti ťažby. PGNiG nakupuje plyn za trhové ceny, ale na domácom trhu môže uplatňovať iba ceny, ktoré sú regulované. Preto chce zväčšiť ťažbu plynu a ropy v zahraničí a udržať ich domácu produkciu na nezmenenej úrovni.

„Hlavným cieľom je udržať stabilnú domácu produkciu zemného plynu a ropy,“ uviedla firma PGNiG, ktorá ročne dováža 11 mld. kubických metrov plynu. „S cieľom dosiahnuť perspektívu ďalšieho výrazného rastu hodnoty akcií však spoločnosť aktívne plánuje budovanie portfólia aktív v oblasti prieskumu v zahraničí,“ uviedla firma. Štátom kontrolovaná PGNiG zároveň uviedla, že plánuje na dividendy dávať 50 % konsolidovaného čistého zisku. Svoj zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) chce do roku 2022 zvýšiť na úroveň 7 mld. PLN.Čo si o tom myslíte?