Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
3. decembra 2014 12:30 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Politikov chcú oboznámiť s novým plynovodom do Vianoc

Podľa predbežných prepočtov by projekt nového plynovodu Eastring, ktorý chce stavať slovenská spoločnosť Eustream, mohol stáť asi 750 miliónov eur. Plynovod by začínal v slovenských Veľkých Kapušanoch a ústil by na bulharsko-tureckej hranici.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, evidentne nezaspal na vavrínoch. V dobe, keď sa viac či menej uvažuje nad výstavbou nových plynovodov, ktoré by Slovensko odstavili od tak výhodného biznisu, akým je preprava plynu, prišiel prevádzkovateľ slovenského plynovodu s vlastným návrhom výstavby nového plynovodu Eastring. Ten by mal spojiť Slovensko s bulharsko-tureckou hranicou. Už čoskoro by sa mali s projektom, ktorý sa prekvapujúco nedostal do nedávno vládou schválenej Energetickej politiky SR, oboznámiť aj naši politici. „Predpokladáme, že do Vianoc projekt predstavíme Ministerstvu hospodárstva SR,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Začiatok vo Veľkých Kapušanoch

Podľa predbežných prepočtov by projekt nového plynovodu Eastring mohol stáť asi 750 miliónov eur. Plynovod by začínal v slovenských Veľkých Kapušanoch, kde spoločnosť Eustream prevádzkuje a vlastní kompresorovú stanicu. Plynovod by ústil na bulharsko-tureckej hranici. Projekt dnes predpokladá, že asi 50 % trasy by šlo v existujúcich plynovodoch a ďalších 50 % by bolo potrebné vybudovať na rumunskom území. „Predpokladáme, že fyzická doba výstavby plynovodu Eastring bude tri roky od finálneho rozhodnutia stavať projekt,“ dodal Chuguryan.

Prípravná fáza

Celý projekt plynovodu Eastring, o ktorom ako prvé informovali Hospodárske noviny, sa zatiaľ nachádza iba v prípravnej fáze. V súčasnosti sa uvažuje, že by bol projekt realizovaný v dvoch fázach. Po dokončení prvej by sa ročne mohlo novým plynovodom prepravovať 10 miliárd metrov kubických plynu. Po dokončení druhej fázy by sa prepravovalo ďalších 10 miliárd kubíkov plynu. Plyn by sa mohol prepravovať v oboch smeroch. Išlo by teda o reverzný plynovod.

Hľadajú partnerov

Spoločnosť Eustream v súčasnosti hľadá pre projekt partnerov. Slovenský prepravca plynu pozval na rokovanie o projekte a na technické diskusie zástupcov spoločností tranzitujúcich plyn z Rumunska a Bulharska. Eustream by privítal, keby sa do projektu zapojili aj ďalší veľkí plynárenskí hráči podnikajúci na trhu v Rumunsku, ako je francúzsky GdF či rakúsky OMV. „Výhoda nového plynovodu by bola možnosť dopravovať plyn na Balkán aj z iných zdrojov ako sú ruské náleziská,“ konštatoval Chuguryan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies