Politici zrejme podporili projekt Eastring

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.

Ministri zahraničných vecí Slovenska, Bulharska, Rumunska a Maďarska totiž v piatok v Rige podpísali deklaráciu podporujúcu spoločné úsilie o diverzifikáciu zdrojov a trás zemného plynu.

Zdá sa, že projekt Eastring dostal politickú podporu krajín, ktorých sa tento plynovodný projekt týka. Ministri zahraničných vecí Slovenska, Bulharska, Rumunska a Maďarska totiž v piatok v Rige podpísali deklaráciu podporujúcu spoločné úsilie o diverzifikáciu zdrojov a trás zemného plynu.“Krajiny vyjadrili svoju podporu pre implementáciu obojsmerného prepojenia plynárenských sietí na území Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska, ako aj pre spoločné úsilie pri hľadaní nových zdrojov plynu a pri diverzifikácii trás. Najlacnejším a najrýchlejším spôsobom na splnenie uvedených úloh je implementácia projektu Eastring,“ reagoval slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream.

„Navrhujeme riešenie, ktoré umožní v pomerne krátkom čase zabezpečiť prepojenie západných plynárenských trhov s juhovýchodnou Európou a s novými zdrojmi plynu. Balkánske štáty tak získajú alternatívne dodávky plynu a stredná a západná Európa sa dostanú k zdrojom napríklad z kaspického regiónu, či z oblasti čierneho i stredozemného mora, ako aj z potenciálneho plynového uzla v Turecku,“ uviedol riaditeľ zahraničného rozvoja a vzťahov s verejnými inštitúciami spoločnosti Eustream Mirek Topolánek.

Význam deklarácie podpísanej ministrami štyroch krajín vyzdvihol aj predseda predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček: „Veľké medzinárodné projekty sa bez politickej podpory nezaobídu. Jasná politická podpora dokáže projekty, ktoré sa javia extrémne náročné priblížiť rýchlejšie k realite. Je v záujme všetkých, ak politici spolupracujú s firmami v prospech ľudí na posilnení energetickej bezpečnosti celého regiónu. V Rige takúto spoluprácu bolo možné vidieť,“ dodal Mareček.

Združenie európskych prepravcov plynu (ENTSOG) minulý týždeň zaradilo projekt Eastring do svojho desaťročného plánu rozvoja prepravných sietí. Oficiálne zaradenie Eastringu medzi európske projekty je zo strany tejto najdôležitejšej európskej inštitúcie v oblasti prepravy plynu ďalším mimoriadne významným krokom pre realizáciu projektu.

Projektovaná kapacita plynovodu Eastring dosahuje 20 miliárd kubických metrov ročne v oboch smeroch. Jeho cena je odhadovaná na 750 mil. eur v najkratšom variante. Výstavba by mohla trvať približne tri roky. Prostredníctvom Eastringu bude v prvej fáze do regiónu balkánskych štátov možné prepravovať plyn zo západných plynárenských uzlov, ako je napríklad rakúsky Baumgarten, nemecké NCG a Gaspool, alebo taliansky PSV.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream