Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Predseda KDH Ján Figeľ SITA
12. decembra 2013 9:30 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Polícia už vraj rieši kroky vlády v otázke prevzatia SPP

Podnet sa týka pripravovaného a pre štát podľa predsedu KDH Jána Figeľa zjavne nevýhodného odkúpenia podielu v stratovej matke SPP od holdingu EPH a prevodu tranzitnej infraštruktúry z SPP do spoločnosti Eustream bez adekvátneho posilnenia postavenia štátu.

Rozhodnutia vlády a ministerstva hospodárstva, ktoré sa týkali Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) rieši polícia. Agentúru SITA o tom informoval predseda KDH Ján Figeľ, ktorý podal trestné oznámenie 5. novembra. Figeľ podal podnet na generálnej prokuratúre jej šéfovi Jaromírovi Čižnárovi. Ten podnet odstúpil Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako oznamovateľa informoval prokurátor Michal Horváth, toto podanie bolo postúpené na ďalšie konanie Prezídiu Policajného zboru SR.

Podnet sa týka pripravovaného a pre štát podľa Figeľa zjavne nevýhodného odkúpenia podielu v stratovej matke SPP od holdingu EPH a prevodu tranzitnej infraštruktúry z SPP do spoločnosti Eustream bez adekvátneho posilnenia postavenia štátu. Podľa Jána Figeľa existuje dostatok faktov, informácií a dôvodov, ktoré oprávňujú k takémuto podaniu. „Politickú zodpovednosť sme pomenovali a požadovali na pôde parlamentu. Premiér Robert Fico spolu s poslancami Smeru rokovanie o vyslovení nedôvery odmietol,“ povedal Figeľ s tým, že bolo by nezodpovedné v tak vážnych súvislostiach zostať len v rovine rozpravy, kritiky a otázok.

Predseda KDH považuje za vec občianskej a politickej zodpovednosti dať podnet kompetentným orgánom posúdiť, či pri otáznych a pochybných obchodných transakciách týkajúcich sa SPP nedošlo ku konaniu, ktoré spĺňa skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona. Podľa Figeľa môže v tomto prípade ísť o obzvlášť závažné zločiny porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Figeľ požiadal prokuratúru nielen o posúdenie trestnoprávnych súvislostí prípadu, ale tiež o prijatie účinných opatrení, ktoré by zabránili vzniku škody Slovenskej republike v odhadovanej výške 40 miliónov eur ročne. „Ide o verejný záujem,“ povedal Figeľ s tým, že okolo SPP nastáva znovu pohyb, keď jeden z investorov – Petr Kellner, krátko po rozhodnutí Ficovej vlády o celej transakcii odchádza z holdingu EPH. „Potvrdzuje to kritiku o špekulatívnosti transakcie z pohľadu verejnosti. Nízke ceny plynu vďaka Ficovej politike budú nakoniec pre občanov drahou demagógiou,“ dodal Figeľ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Elektrické vedenie SEPS

Firme SEPS neokresali používanie zisku

23. októbra 2018 Elektrina, Aktuality

Poslanci za stranu SaS sa snažili v parlamente presadiť novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies