Policajti si do elektrární prišli po dokumenty z ich predaja

23. júla 2014 9:22

Stredajšia razia v Slovenských elektrárňach je podľa policajtov súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Polícia
Ilustračné foto. SITA

V najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny, spoločnosti Slovenské elektrárne, v stredu prebehla policajná razia. Pre agentúru SITA túto informáciu už ráno potvrdili viaceré od seba nezávislé zdroje, ktoré si neželali byť menované. Fakt, že sú v elektrárňach policajti, neskôr potvrdilo aj Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je vykonávateľom akcionárskych práv 34-percentného podielu Slovenských elektrární.

Hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková informovala, že policajtov zaujímali dokumenty, ktoré sa týkajú privatizácie Slovenských elektrární. „Boli sme informovaní z Prezídia policajného zboru SR, že vykonáva zaisťovaciu akciu niektorých dokumentov z obdobia privatizácie. Viac informácii poskytne Policajný zbor SR,“ povedala pre agentúru SITA Žiaková.

Stredajšia razia v Slovenských elektrárňach je podľa policajtov súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Polícia vyšetrovanie vedie už od 30. júna tohto roku. „V tejto súvislosti bolo potrebné zaistiť listinné a iné dôkazy. Bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ povedal agentúre SITA hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Slovenské elektrárne nevedia, prečo u nich prebehla policajná razia. „Nepoznáme dôvody tejto policajnej akcie v našich priestoroch, avšak plne spolupracujeme s políciou a poskytujeme všetky požadované informácie,“ informovala hovorkyňa elektrární Janka Burdová.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.Čo si o tom myslíte?