Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
25. apríla 2016 11:46 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach neskončilo

Počet obvinených osôb od jesene minulého roka sa zatiaľ nenavýšil. Spolu je obvinených šesť osôb, z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Už zhruba dva roky sa polícia intenzívne zaoberá Slovenskými elektrárňami. Minimálne dvakrát vykonala v spoločnosti razie. Obe v roku 2014. Jednu policajnú raziu v lete, ktorá mala byť súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Druhú koncom toho istého roka. V tomto prípade mal policajný zásah nadväzovať na prvú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Policajné vyšetrovanie v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny sa ešte neskončilo.

Bez konkrétností

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru, špecializovaným tímom sa momentálne vedie trestné konanie v piatich trestných veciach. „V dvoch prípadoch sú vznesené obvinenia,“ dodal Wäldl. Polícia však nechce byť konkrétnejšia. „Nakoľko by mohlo dôjsť k porušeniu alebo ohrozeniu záujmov uvedených v Trestnom poriadku, nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ doplnil. Spolu je podľa neho v prípade Slovenských elektrární obvinených šesť osôb. „Z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ konštatoval Wäldl. Počet obvinených osôb od jesene minulého roka sa tak zatiaľ nenavýšil.

Stámiliónové škody

V prvom prípade má ísť o ľudí pracujúcich do roku 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. V druhom prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti majú dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku škoda vo výške viac ako 308 miliónov eur. Koncom vlaňajška portál aktuality.sk ešte informoval, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje ďalší trestný čin v Slovenských elektrárňach. Mal sa týkať problematiky s chladením jadrových reaktorov, zločinu porušovania priemyselných práv. Aj v tomto prípade mala vzniknúť niekoľkomiliónová škoda.

Skutky spred privatizácie

Súčasné vedenie Slovenských elektrární zostalo po policajných raziách a vyšetrovaní relatívne pokojné. Hlavne potom, ako zistilo, že vyšetrovanie sa týka obdobia pre vstupom Enelu do Slovenských elektrární, a teda nesúvisí s činnosťou talianskeho investora v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. To, že vyšetrovanie je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili. Vedenie Slovenských elektrární viackrát zopakovalo, že poskytnú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies