Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach neskončilo

25. apríla 2016 11:46
vEnergetike.sk

Počet obvinených osôb od jesene minulého roka sa zatiaľ nenavýšil. Spolu je obvinených šesť osôb, z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Už zhruba dva roky sa polícia intenzívne zaoberá Slovenskými elektrárňami. Minimálne dvakrát vykonala v spoločnosti razie. Obe v roku 2014. Jednu policajnú raziu v lete, ktorá mala byť súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Druhú koncom toho istého roka. V tomto prípade mal policajný zásah nadväzovať na prvú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Policajné vyšetrovanie v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny sa ešte neskončilo.

Bez konkrétností

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru, špecializovaným tímom sa momentálne vedie trestné konanie v piatich trestných veciach. „V dvoch prípadoch sú vznesené obvinenia,“ dodal Wäldl. Polícia však nechce byť konkrétnejšia. „Nakoľko by mohlo dôjsť k porušeniu alebo ohrozeniu záujmov uvedených v Trestnom poriadku, nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ doplnil. Spolu je podľa neho v prípade Slovenských elektrární obvinených šesť osôb. „Z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ konštatoval Wäldl. Počet obvinených osôb od jesene minulého roka sa tak zatiaľ nenavýšil.

Stámiliónové škody

V prvom prípade má ísť o ľudí pracujúcich do roku 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. V druhom prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti majú dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku škoda vo výške viac ako 308 miliónov eur. Koncom vlaňajška portál aktuality.sk ešte informoval, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje ďalší trestný čin v Slovenských elektrárňach. Mal sa týkať problematiky s chladením jadrových reaktorov, zločinu porušovania priemyselných práv. Aj v tomto prípade mala vzniknúť niekoľkomiliónová škoda.

Skutky spred privatizácie

Súčasné vedenie Slovenských elektrární zostalo po policajných raziách a vyšetrovaní relatívne pokojné. Hlavne potom, ako zistilo, že vyšetrovanie sa týka obdobia pre vstupom Enelu do Slovenských elektrární, a teda nesúvisí s činnosťou talianskeho investora v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. To, že vyšetrovanie je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili. Vedenie Slovenských elektrární viackrát zopakovalo, že poskytnú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?