Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane uhlie
Ilustračné foto SITA/AP
4. decembra 2018 6:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Poliaci sa uhlia neplánujú vzdať

V Katoviciach v pondelok otvorili dvojtýždňový klimatický summit. Podľa šéfa OSN sú stav a vyhliadky svetovej klímy ešte horšie, ako sme si mysleli.

Poľsko sa nevzdá uhlia, ktoré je jeho jednoznačne najvýznamnejším energetickým zdrojom a krajina ho má dostatok ešte na ďalších dvesto rokov. „Nemáme dnes v pláne úplne sa vzdať uhlia,“ vyhlásil v pondelok na tlačovej konferencii pri príležitosti začiatku klimatického summitu v Katoviciach poľský prezident Andrzej Duda. Jedným z cieľov konferencie je pritom práve hľadanie možností, ako zbaviť krajiny závislosti od uhlia. Pre Poľsko je však táto surovina podľa Dudu „strategickým fosílnym palivom“, ktoré krajine zaisťuje energetickú bezpečnosť. „Bolo by veľmi ťažké nevyužívať ju,“ vyjadril sa Duda o surovine, ktorá pokrýva poľský energetický trh až z 80 percent.

Konferenciu v Katoviciach otvoril na pondelňajšej tlačovej konferencii generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres, ktorý pripomenul, že od vzniku parížskej klimatickej dohody pred troma rokmi sú stav a vyhliadky svetovej klímy ešte horšie, ako sa vtedy myslelo. Naproti tomu snaha bojovať proti tomu podľa neho odvtedy upadla.

Na konferencii v pondelok vystúpil aj slávny britský dokumentarista a prírodovedec David Attenborough. „Práve teraz čelíme ľudstvom vyvolanej pohrome globálnych rozmerov, nášmu najväčšiemu ohrozeniu za posledných niekoľko tisíc rokov. Ak nezačneme konať, čaká nás pád našej civilizácie a vyhynutie väčšiny prírodného bohatstva,“ varoval.

Dvojtýždňový klimatický summit COP24 potrvá do 14. decembra. Jeho cieľom je vytvorenie pravidiel pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Tá predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov a udržanie globálneho otepľovania pod dvoma stupňami v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Konferencia si získala cez víkend podporu aj na summite skupiny G20 v Argentíne, kde 19 veľkých svetových ekonomík potvrdilo svoj záväzok ku klimatickej dohode z Paríža.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame