Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG plyn loď
Ilustračné foto. wikimedia.org
23. novembra 2017 7:34 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Poliaci sa budú spoliehať na americký skvapalnený plyn

Štátna plynárenská spoločnosť PGNiG podpísala päťročnú dohodu o nákupoch skvapalneného zemného plynu prostredníctvom firmy Centrica LNG Company.

Poľská štátna plynárenská spoločnosť PGNiG podpísala päťročnú dohodu o nákupoch skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA v rámci snahy európskych krajín znížiť svoju závislosť od dovozu ruského plynu. PGNiG informovala, že od budúceho roka prostredníctvom firmy Centrica LNG Company Ltd. dostane deväť dodávok skvapalneného zemného plynu z terminálu Sabine Pass v americkom štátne Louisiana do poľského prístavu Swinoujscie pri Baltskom mori.

Poľsko už v tomto roku dostalo niekoľko jednorazových dodávok skvapalneného zemného plynu. PGNiG však uviedla, že ide o prvú zmluvu o pravidelných dodávkach LNG do regiónu strednej a východnej Európy, ktorý sa snaží znížiť svoju závislosť od Ruska. Moskva totiž v minulosti použila export plynu ako politický nástroj. Okrem dovozu z USA sa Poľsko snaží aj o nákup plynu z Nórska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame