Pokuta nenahradí odobratie podpory zeleným výrobcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Poslanci Alojz Přidal, Július Brocka a Juraj Mikuš navrhovali, aby sankciu pre výrobcov zelenej elektriny pri nesplnení si svojich oznamovacích povinností v podobe odobratia ročnej podpory nahradila obyčajná pokuta. Plénum pre ich novelu o podpore OZE však nemalo pochopenie.

Výrobcovia elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla budú za nedodržanie svojich oznamovacích povinností voči regulačnému úradu a distribučným spoločnostiam naďalej trestaní odobratím ročnej podpory na nimi vyrobenú zelenú elektrinu. Opozičným poslancom sa totiž nepodarilo v Národnej rade SR presvedčiť poslancov vládnucej strany Smer-SD, aby podporili ich návrh zmeny zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Poslanci Alojz Přidal, Július Brocka a Juraj Mikuš navrhovali, aby sankciu v podobe odobratia ročnej podpory nahradila obyčajná pokuta.

Pokuta do 100 tisíc

Poslanec za KDH Alojz Přidal pri predstavovaní novely zákona v pléne uviedol, že výrobcovi zelenej elektriny, ktorí by si nesplnili svoje oznamovacie povinnosti voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) či svojej distribučnej spoločnosti by mohla byť udelená pokuta vo výške od 500 do 100 tisíc eur. O tom, akú výšku pokuty by si daný výrobca elektriny zaslúžil, by rozhodovala Slovenská obchodná inšpekcia, v ktorej je už v súčasnosti zahrnutá aj energetická inšpekcia. „Ide o to, aby sa výrobcovia mohli v správnom konaní pri udelení pokuty aj brániť. Súčasným automatickým odobratím podpory na jeden rok sme im totiž zobrali právo na spravodlivé konanie. Boli hneď označení za vinných bez toho, aby sa mali možnosť obhájiť,“ povedal v parlamente počas rozpravy Přidal.

Majú povinnosti

Ak si chcú výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií a prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, musia si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Musia do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musia oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Ak si tieto povinnosti nesplnili, štát im odobral štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu.

Ústavný súd mlčí

To sa nepáči súčasným opozičným poslancom, aj keď počas prijímania novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov v roku 2013 proti danému ustanoveniu v pléne nenamietali. Až keď sa začala tento rok prvýkrát uplatňovať sankcia v podobe odobratia ročnej podpory, začali sa opoziční politici ozývať. Obrátili sa dokonca na Ústavný súd SR, aby rozhodol o tom, či dané ustanovenie zákona nie je protiústavné. Rozhodnutie ústavného súdu zatiaľ nedostali. „Obrátil som sa listom na ústavný súd, v ktorom žiadam, urgujem ich rozhodnutie. Písal som im, že mnohí postihnutí (výrobcovia zelenej elektriny – pozn. red.) sa obrátili na ÚRSO, Slovenskú obchodnú inšpekciu, generálnu prokuratúru aj na vyššie súdy. Žiadna z týchto inštitúcií však nezastavila neúnosné oberanie výrobcov elektriny o podporu. Žiadame o pozastavenie účinnosti spomínaného ustanovenia,“ konštatoval Přidal.

Zrejme sa poučili

Štátnu podporu na vyrobenú zelenú elektrinu, ktorú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, stratilo tento rok takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny. Na Slovensku ich pritom pôsobí viac ako tritisíc. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak ušetrili odberatelia 67,6 milióna eur. Zdá sa, že výrobcovia zelenej elektriny sa v tomto roku poučili. Regulačný úrad začiatkom septembra avizoval, že voči nemu si zatiaľ dokázateľne splnila svoje povinnosti veľká väčšina výrobcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví