Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
21. augusta 2015 16:28 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Pokles cien ropy znepokojuje niektorých členov OPEC-u

Napriek obavám o zdravie čínskej ekonomiky organizácia krajín vyvážajúcich ropu očakáva, že v budúcom roku sa cena ropy posunie opäť k hranici 60 USD za barel.

Pokles cien ropy v poslednom období, ktorý sa neočakával, znepokojuje niektorých členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) z oblasti Perzského zálivu. Uviedli to diplomati kartelu, ale napriek tomu podľa nich existuje iba malá pravdepodobnosť toho, že by sa OPEC odklonil od svojej politiky ochrany trhového podielu. Cena londýnskej ropy Brent sa po júlovom poklese o 18 % pohybuje v blízkosti 46 USD za barel. Smerom nadol ju tlačia vysoké dodávky a obavy o zdravie čínskej ekonomiky.

Diplomati OPEC-u vrátane zástupcov krajín z oblasti Perzského zálivu, ktorí si neželali zverejniť svoje meno, však tvrdia, že Čína stále nakupuje a uskladňuje ropu. Preto zástupcovia kartelu predpokladajú, že silný rast globálneho dopytu v budúcom roku cenu ropy posunie opäť k hranici 60 USD za barel. „Existujú obavy o zdravie čínskej ekonomiky, ale ako ukazujú čísla, import ropy rastie,“ povedal diplomat OPEC-u. Kartel v súčasnosti predpovedá, že globálny dopyt po rope v tomto roku stúpne o 1,28 mil. barelov denne a v budúcom roku o 1,34 mil. barelov denne, čiže tempo rastu sa zvýšil. OPEC očakáva aj zvýšenie dopytu po rope zo svojej produkcie, keďže rast dodávok zo strany krajín, ktoré nie sú členmi kartelu, sa spomaľuje.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies