Pokles cien ropy nebude dlhodobý, tvrdí OPEC

22. júla 2015 17:08

Klesajúci čínsky akciový trh a grécka dlhová kríza zvýšili obavy spojené s dopytom po rope. Dohoda o iránskom jadrovom programe by navyše mohla viesť k vyššiemu exportu iránskej ropy.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Tohtomesačný pokles cien ropy bude pravdepodobne krátkodobý a pre Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nebude znamenať odklon od jej politiky udržiavania produkcie ropy na vysokej úrovni s cieľom ochrániť trhový podiel. Informovali o tom v stredu delegáti OPEC-u a ďalších krajín. Klesajúci čínsky akciový trh a grécka dlhová kríza zvýšili obavy o dopyt po rope.

Dohoda o iránskom jadrovom programe by navyše mohla viesť k vyššiemu exportu iránskej ropy. Ceny britskej ropy Brent sa počas stredajšieho obchodovania dostali pod hranicu 57 USD za barel. Počas júla sa ceny ropy znížili o viac ako 10 %. OPEC v novembri rozhodol, že nezníži svoj cieľ v oblasti produkcie ropy, ktorý je vo výške 30 mil. barelov ropy denne. „Nemyslím si, že je pre OPEC čas na zmenu,“ povedal jeden z delegátov OPEC-u. „Dopyt bude vyšší ako v prvej polovici roku, hoci existuje určitá neistota okolo ekonomiky. Ceny ostanú vo výške okolo 60 USD za barel,“ dodal.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?