Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto Graur Codrin/freedigitalphotos.net
19. januára 2015 14:06 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Pokles cien plynu pre domácnosti sa zatiaľ nechystá

Regulačný úrad sleduje vývoj cien plynu na medzinárodných trhoch. Ceny plynu zníži z vlastného podnetu až keď sa súčasný trend poklesu cien dlhodobejšie potvrdí.

Slovenské domácnosti si budú musieť na prípadne ďalšie znižovanie cien zemného plynu ešte počkať. Nízke svetové ceny ropy Brent, ktoré vstupujú do koncových cien plynu, sú síce na rekordne nízkych úrovniach, ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) si ešte chce na prípadné znižovanie cien plynu počkať. „Pozorne sledujeme vývoj cien plynu na medzinárodných trhoch. Ak sa súčasný trend poklesu dlhodobejšie potvrdí, pristúpime k cenovému konaniu z vlastného podnetu,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Miroslav Lupták

Skaziť to môže euro

Ďalším dôležitým komponentom, ktorý vstupuje do koncových cien plynu, je výmenný kurz eura voči americkému doláru. A práve kurz eura môže zabrzdiť pokles cien plynu pre slovenské domácnosti. Euro voči doláru totiž oslabuje zhruba od polovice minulého roka. Kurz spoločnej európskej meny voči doláru v stredu minulý týždeň totiž prvýkrát za deväť rokov klesol pod úroveň, pri ktorej sa začala obchodovať pri svojom vzniku v roku 1999. Aktuálne sa euro voči americkému doláru nachádza zhruba na úrovni 1,16 EUR/USD, kým ešte v máji minulého roka sa obchodovalo pri 1,37 EUR/USD. „Samozrejme, oslabujúci výmenný kurz eura k doláru je negatívny vplyv na znižovanie cien,“ konštatoval Lupták.

Zatiaľ ani plynári

Znižovať ceny plynu pre domácnosti v priebehu tohto roka sa zatiaľ nechystá ani najväčší dodávateľ plynu, Slovenský plynárenský priemysel. Podnik, ktorý je v rukách štátu tvrdí, že od regulačného úradu majú cenové rozhodnutie platné do konca tohto roka. Plynári však podľa svojich slov sú regulátorovi nápomocní a poskytujú mu relevantné informácie, ktoré potrebuje.

Národná banka vidí priestor

Na znižovanie cien plynu pre domácnosti vidí priestor Národná banka Slovenska (NBS). Jej analytici dokonca vypočítali, že by sa mohla cena plynu znížiť v priebehu tohto roka o ďalších 7 %. Analytici centrálnej banky to predpokladajú na základe vývoja svetových cien ropy na medzinárodných trhoch. „Najvýznamnejšou premennou pre budúci cenový vývoj je aktuálny pokles cien ropy. Ten sa premieta takmer okamžite do poklesu cien pohonných látok. S časovým oneskorením by sa mal preniesť aj do výraznejšieho poklesu cien plynu pre domácnosti v priebehu roka 2015,“ uviedla NBS.

Ceny klesli od začiatku roka

Ceny zemného plynu sa naposledy menili začiatkom tohto roka. Priemerná cena plynu pre domácnosti klesla na základe rozhodnutia regulačného úradu o 1,14 %. Pri plyne by tak mali domácnosti ušetriť od 0,3 eura do 14 eur za rok. Platí tu, že viac ušetria domácnosti, ktoré plynom aj kúria.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies