Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Niektoré teplárenské spoločnosti plánujú ceny tepla znižovať. FreeDigitalPhotos.net
22. januára 2016 10:50 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Poisťovne riešia zamrznuté vykurovania

Vodovodné a vykurovacie potrubia sú na mínusové teploty najcitlivejšie.

Po silných mrazoch z predchádzajúcich dní klienti Allianz – Slovenskej poisťovne hlásia prvé škody na majetku. „Ide najmä o výpadky kotlov, zamrznuté vykurovacie potrubia a poškodené radiátory,” povedala hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová. Ako však doplnila, podobné škody nie sú v zimnom období ničím výnimočným.

Podľa Jozefa Hrdého z odboru likvidácie poistných udalostí sú osobitnou kategóriou rekreačné chaty a dlhodobo neobývané domy, kde je pri veľkých mrazoch zvýšené riziko poškodenia. „V týchto budovách sa väčšinou pravidelne nevykuruje, ich majitelia zvyknú nastaviť len temperovanie na približne 12 stupňov Celzia. Pri veľmi silných mrazoch často zamrznú potrubia a roztrhnú radiátory, z ktorých vytečie voda a poškodí podlahy,” upozorňuje Hrdý.

Po výdatnejšom snežení zas tiaž snehu a námrazy často strhne podľa Allianzu odkvapové rúry alebo sa zrúti strešná konštrukcia a poškodí aj obvodové múry budovy. Ako informovala poisťovňa Aegon, iba 20 centimetrov vlhkého snehu dokáže na meter štvorcový vyvinúť rovnakú tiaž ako 200 kilogramové bremeno. „Ak dlhodobo husto sneží, je to akoby sa na vašej streche usídlil slon,” uviedla poisťovňa Aegon. Keď sa sneh začne zosúvať, môže podľa Aegonu poškodiť strešné odkvapy či krytinu, no padajúci sneh a ľad môže zraniť aj okoloidúcich chodcov.

Počas zimnej sezóny eviduje Allianz mesačne desiatky až stovky poistných udalostí spôsobených mrazom a snehom. Extrémom bol február v roku 2012, keď padali teplotné rekordy a vo viacerých slovenských mestách bolo nameraných mínus 30 stupňov Celzia. Poisťovňa Allianz evidovala vtedy len za jediný mesiac rekordných 2 173 škôd pre mrazy. To je viac ako štvornásobok všetkých škôd, ktoré vznikli kvôli snehu a mrazu za celú minulú zimu, kedy od novembra 2014 do marca 2015 firma zaznamenala 523 poistných udalostí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame