Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
24. októbra 2016 12:32 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Podporu obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny chcú obmedziť

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu je nutné zamýšľať sa nad tým, ako obmedziť podporu výroby “zelenej“ elektriny. Vláda chce totiž minimalizovať dopad jej podpory na koncové ceny elektriny.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už pracuje na zmenách v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET). „Zreformujeme systém podpory výroby elektriny z OZE aj KVETu. Našim zámerom je obmedziť, ale nie úplne zastaviť podporu výroby elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov,“ povedal na schôdzi Komisie pre energetiku pri Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti minister hospodárstva Peter Žiga.

Chcú minimalizovať dopad

Podľa ministra je nutné zamýšľať sa nad tým, ako obmedziť podporu výroby “zelenej“ elektriny. Vláda chce totiž minimalizovať dopad jej podpory na koncové ceny elektriny. „Momentálne považujem za nešťastné to nastavenie TPS (tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá je súčasťou koncovej ceny elektriny, a v ktorej je zahrnutá aj platba za podporu “zelenej“ elektriny – pozn. red.) a za nešťastné, že sa skladáme všetci na OZE. Určite to po slovenskom predsedníctve v Rade EÚ bude jedna veľká vážna debata, ako sa postaviť k financovaniu obnoviteľných zdrojov,“ dodal Žiga. „Našim cieľom je prijať takú legislatívu, aby podpora netlačila na koncové ceny, ale bola zaujímavá pre všetkých investorov. A či už to bude formou investičných stimulov, alebo prednostného pripojenia a prístupu do siete, alebo model prevzatia odchýlky, nesmie to tlačiť na koncové ceny elektriny,“ doplnil ministra šéf ÚRSO Jozef Holjenčík.

Budú súčasťou mixu

Minister je presvedčený, že obnoviteľné zdroje musia byť súčasťou energetického mixu. „Vytvoríme podmienky pre optimálne využívanie OZE, tak aby boli zabezpečené ciele Slovenskej republiky vyplývajúce z legislatívy EÚ,“ konštatoval Žiga s tým, že Slovensko do roku 2020 bude zo zelenej energie vyrábať 14 % z celkovej spotrebovanej energie. Pri výrobe elektriny by mali mať obnoviteľné zdroje dokonca 24-percentný podiel.

Zmeny v ďalších zákonoch

Zmeny zrejme nastanú aj v ďalších energetických zákonoch. „Analyzujeme primárnu energetickú legislatívu. Oslovili sme viaceré dotknuté subjekty, aby na základe svojich skúseností navrhli zmeny v energetickej legislatíve. Spracujeme predložené podnety a ak bude treba, pripravíme návrhy noviel,“ uviedol Žiga.

Jasná podpora CZT

Predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný na schôdzi požiadal ministra hospodárstva o zmenu zákona o tepelnej energetike. Po zmene zákona volajú dlhší čas aj skupiny zastupujúce myšlienku väčšieho rozvoja domových kotolní v bytových domoch. Minister Žiga sa zmenám v tepelnom zákone nebráni. Jasne však na energetickej komisii podporil dodávku tepla prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom (CZT). „Politicky môžem povedať, že súčasná vláda považuje systém CZT za správny systém. Môžeme si vypočuť aj druhú stranu, ale nemôže ísť o zásadné zmeny,“ uzavrel Žiga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies