Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
23. januára 2018 12:03 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Podporu nedostane v tomto roku 146 výrobcov zelenej elektriny

Podporu na niektoré svoje zelené zdroje nedostanú spoločnosti Mondi SCP, Vodohospodárska výstavba, Lidl, či Štefan Harabin.

Ani v tomto roku nedostanú všetci výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) podporu od štátu. Až 146 výrobcov zelenej elektriny si totiž vlani nesplnilo oznamovaciu povinnosť voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) alebo svojej distribučnej spoločnosti. „Títo výrobcovia nemajú nárok na doplatok a odber elektriny za cenu elektriny na straty na rok 2018, pretože si nesplnili oznamovaciu povinnosť o uplatnení podpory na rok 2018, vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny na nasledujúci kalendárny rok k 15. augustu minulého roka,“ informoval regulačný úrad.

Najviac u Stredoslovákov

Najviac výrobcov zelenej elektriny zostane bez štátnej podpory na nimi vyrobenú zelenú elektrinu, ktorú musí distribučná spoločnosť prioritne odoberať, v regióne firmy Stredoslovenská energetika – Distribúcia. Celkovo je ich 61. Väčšinou ide o fyzické osoby. Nájdu sa však medzi nimi aj firmy ako napríklad Mondi SCP, ktorá tento rok zostane bez štátnej podpory na elektrinu vyrobenú v dvoch obnoviteľných zdrojoch na biomasu. Ružomberská spoločnosť si nesplnila oznamovaciu povinnosť ani voči distribútorovi, ani voči regulačnému úradu.

V rajóne spoločnosti Západoslovenská distribučná nemôžu s podporou na zelenú elektrinu počítať 52 výrobcovia. K spoločnostiam, ktoré zostanú bez štátnej podpory, patrí napr. aj štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Ten si nesplnil svoju povinnosť voči distribučnej spoločnosti pri Malej vodnej elektrárni Mošoň, Vodnej elektrárni Čunovo a Vodnej elektrárni Gabčíkovo.

Najmenej zelených výrobcov bez tohtoročnej štátnej podpory je v regióne Východoslovenskej distribučnej, a to 33. S podporou tam nemôže počítať napríklad obchodný reťazec Lidl, ktorý si pri svojich dvoch desaťkilowattových slnečných elektrárňach nesplnil oznamovaciu povinnosť voči regulačnému úradu. Medzi výrobcami zelenej elektriny na východnom Slovensku je viacero fyzických osôb, okrem iného aj Štefan Harabin. Ten nedostane štátnu podporu na svoju sedemkilowattovú slnečnú elektráreň, keďže si takisto nesplnil svoju povinnosť voči regulačnému úradu.

Od roku 2015

Výrobcovia zelenej elektriny čelili odobratiu štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností už v roku 2015. Vtedy prišlo z tohto dôvodu o štátnu podporu takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, z celkového počtu viac ako tritisíc výrobcov. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak smerovalo na podporu zelenej elektriny o 67,6 milióna eur menej. O rok neskôr už regulačný úrad evidoval splnenie si povinností u 97 % výrobcov elektriny z OZE a u 99 % výrobcov prostredníctvom KVET.

V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. Ak si chcú výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, musia si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Musia do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musia oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Nestačí tieto údaje oznámiť len jednému, musia tak urobiť aj v prípade regulačného úradu, aj distribučnej spoločnosti.

Proti odobratiu podpory sa postavili opoziční poslanci Národnej rady SR na čele s poslancami za stranu SaS a hnutie OĽaNO. Na návrh skupiny 40 poslancov sa sankciou v podobe odobratia podpory zaoberal aj Ústavný súd SR. Ten však v marci minulého roka skonštatoval, že odobratie podpory výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnia svoju zákonnú povinnosť, nie je protiústavné.

Zoznam subjektov – Západoslovenská distribučná

Zdroj: ÚRSO

Zoznam subjektov – Stredoslovenská energetika – Distribúcia

Zdroj: ÚRSO

Zoznam subjektov – Východoslovenská distribučná

Zdroj: ÚRSO

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame