Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel kolektor OZE
Ilustračné foto. wikimedia.org (ChNPP)
2. januára 2017 12:31 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na podporu malých OZE už išlo vyše osem miliónov

Vďaka tomu slovenské domácnosti nainštalovali vyše 3 800 malých elektrárničiek či teplárničiek.

O štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) už celkovo prejavilo záujem 14 800 domácností. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) projekt Zelená domácnostiam odštartovala v decembri 2015, pričom za ten čas stihla vyhlásiť päť kôl prideľovania poukážok na kúpu a inštaláciu malej zelenej teplárne či elektrárne. „Aktuálne sú preplatené poukážky v hodnote vyše osem miliónov eur, vďaka ktorým bolo inštalovaných vyše 3 800 zariadení,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič s tým, že ďalších vyše tritisíc poukážok môžu domácnosti využiť do konca marca 2017.

Energetické audity

Agentúra nezabudla ani na podnikateľov. Tí sa môžu uchádzať o podporu na vykonanie energetických auditov a tiež na opatrenia, ktoré z nich vyplývajú, alebo na podporu rekonštrukcií rozvodov centrálneho zásobovania teplom. „Podnikatelia v Bratislavskom samosprávnom kraji sa môžu uchádzať o dotácie z rozpočtu Ministerstva hospodárstva SR na energetické audity už teraz. V rámci výzvy, ktorú sme pripravili v spolupráci s ministerstvom, je zo štátnych prostriedkov k dispozícii 300 tisíc eur. Žiadosti je možné podávať do konca januára 2017,“ konštatoval Jurikovič.

Obnova verejných budov

V minulom roku bol v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, kde SIEA zodpovedá za oblasť týkajúcu sa prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo, veľký záujem o podporu na obnovu verejných budov. Žiadosti mohli podávať obce, mestá, vyššie územné celky, ale aj ústredné orgány štátnej správy. „Prijali sme takmer 460 žiadostí v hodnote 220 miliónov eur, z ktorých budú uzatvorené zmluvy v hodnote takmer 160 miliónov eur,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová. Ďalší žiadatelia sa môžu o podporu uchádzať v pripravovanej výzve, ktorá bude vyhlásená začiatkom roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies