Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto m_bartosch/FreeDigitalPhotos.net
30. augusta 2017 9:41 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Na zelenú energiu a domáce uhlie platíme z roka na rok viac

Slovenskí odberatelia elektriny zaplatili vo svojich faktúrach za tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) z roka na rok viac. Kým pred piatimi rokmi bola výška tarify na úrovni 15,7 eura za megawatthodinu, v roku 2013 to bolo 19,8 eura a v minulom roku už 22,9 eura. „Permanentný nárast TPS je spôsobený nielen nárastom výroby z existujúcich zdrojov OZE a KVET, klimatickými faktormi, ale hlavne poklesom ceny elektriny na svetových trhoch. Čím je totiž cena elektriny na trhu nižšia, tým je tarifa vyššia,“ uviedol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojej výročnej správe.

Najväčšiu položku v TPS tvorí podpora na obnoviteľné zdroje energie (OZE) a na kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET). Pred piatimi rokmi sme vo svojich faktúrach zaplatili na podporu zelenej energie 12,1 eura za megawatthodinu, v minulom roku to už bolo 14,7 eura. Druhou najväčšou položkou bola podpora ťažby domáceho uhlia, z ktorého sa v nováckej tepelnej elektrárni vyrábala elektrina. Na túto podporu sme dali pred piatimi rokmi 2,2 eura za megawatthodinu, v minulom roku 4,4 eura. V tarife za prevádzkovanie systému platíme aj organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou, štátnej spoločnosti OKTE. Pred piatimi rokmi sme jej dali 0,06 eura za megawatthodinu, v minulom roku 0,2 eura.

Tarifu za prevádzkovanie systému čakajú zmeny. Ministerstvo hospodárstva SR na tom už intenzívne pracuje. Rezort hospodárstva chce najmä zmeniť spôsob podpory OZE a KVET. Konkrétnosti o zmenách v tarife si však ministerstvo nateraz necháva pre seba. Ministerstvo by chcelo prísť s konkrétnou legislatívnou podobou zákonov o podpore OZE a o energetike v najbližších mesiacoch. Novely by mali nadobudnúť účinnosť v prvej polovici budúceho roka.

Odberatelia elektriny na Slovensku prispeli v minulom roku výrobcom elektriny z OZE a KVETu celkovo 464,7 milióna eur. Tento rok by sme mali výrobcom zelenej elektriny doplácať ešte viac peňazí. Plánovaná výška doplatku na tento rok je 517,6 milióna eur. Za podporu ťažby uhlia by sme mali v cenách elektriny podľa predpokladov zaplatiť zhruba 95 milióna eur a na činnosť operátora trhu niečo vyše piatich miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame