Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárna OZE
Dom budúcnosti RWE v Bottrope. RWE
3. marca 2017 12:43 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Podpora na malé OZE sa bude rozdávať každý mesiac

Energetická agentúra chce častejším a pravidelným vyhlasovaním kôl prideľovania poukážok obmedziť doručovanie stoviek žiadostí o preplatenie v posledných dňoch platnosti poukážok.

V prideľovaní podpory pre domácnosti na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa chystá zmena. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, plánuje vyhlasovať kolá na prideľovanie dotačných poukážok častejšie a pravidelne. „Od apríla budeme vyhlasovať kolá s menším objemom financií, ale pravidelne každý mesiac,“ informoval v zverejnenej správe vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Chcú obmedziť doručovanie

Energetická agentúra chce častejším a pravidelným vyhlasovaním kôl prideľovania poukážok, vďaka ktorým môžu domácnosti získať štátnu podporu na malé OZE, obmedziť doručovanie stoviek žiadostí o preplatenie v posledných dňoch platnosti poukážok. „Práve tento fakt doteraz bránil priebežnému vyhlasovaniu kôl a vydávaniu poukážok. Cieľom je poskytnúť domácnostiam možnosť požiadať o poukážku vtedy, keď budú na inštaláciu skutočne pripravené,“ dodal Jurikovič.

Treba byť trpezlivý

Plánovaný systém častejších kôl s nižšou alokáciou môže podľa SIEA znamenať, že spočiatku bude neuspokojených žiadateľov viac a niektorí budú musieť podávať žiadosť opakovane. „Kolá by však mali byť vyhlasované priebežne od apríla približne tak, aby každý mesiac bolo vyhlásené aspoň jedno kolo samostatne pre zariadenia na výrobu elektriny a pre zariadenia na výrobu tepla,“ konštatoval Jurikovič s tým, že časový harmonogram kôl zverejní SIEA v priebehu marca.

Neuzavreté staré kolá

SIEA upozorňuje, že ak ešte zhotovitelia nezaslali žiadosť o preplatenie poukážky z projektu Zelená domácnostiam, mali by tak urobiť čím skôr. Platnosť poukážok sa končí totiž v marci. Aktuálne pracovníci SIEA kontrolujú žiadosti o preplatenie poukážok, ktoré boli vydané v piatom kole v decembri minulého roku. Zatiaľ bola doručená iba tretina z nich. Domácnosti a zhotovitelia majú ešte k dispozícii 1 800 poukážok v hodnote 4,5 milióna eur z posledných dvoch kôl. „Ich platnosť sa čoskoro skončí, preto sa inštalácie neoplatí odkladať na poslednú chvíľu. Žiadosti o preplatenie poukážok k nainštalovaným fotovoltickým panelom je nutné predložiť do utorka 21. marca 2017. Pri poukážkach na kotly na biomasu, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá termín uplynie v stredu 29. marca 2017,“ upozornil Jurikovič.

Rozdali milióny

Od spustenia projektu v decembri 2015 agentúra už preplatila vyše 4 500 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Súčasne očakáva a administruje ďalšie poukážky za viac ako 5,3 milióna eur. Celkovo stihla agentúra realizovať päť kôl vydávania poukážok na kúpu a inštaláciu malých OZE.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame