Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto pixabay.com
26. marca 2017 12:38 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Podpora na fotovoltické panely sa znižuje

V kolách vyhlásených v tomto roku sa zníži pri fotovoltických systémoch príspevok za prvý inštalovaný kilowatt o 100 eur na 1 100 eur.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zmenila výšku podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov. Ako uviedol vedúci komunikačného oddelenia SIEA Stanislav Jurikovič, zmeny sa týkajú žiadostí v ďalších kolách a nie sú výrazné. „Z predložených faktúr za preplatené poukážky je zrejmé, že v minulom roku sa znížili ceny pri inštaláciách fotovoltických zariadení. V mnohých prípadoch sa preto musela pôvodná výška poukážky krátiť, aby nebola prekročená maximálna intenzita pomoci 50 %. Zmeny sadzieb tak reagujú na pohyb cien,“ dodal Jurikovič.

Zníženie podpory

V kolách vyhlásených v tomto roku sa zníži pri fotovoltických systémoch príspevok za prvý inštalovaný kilowatt o 100 eur na 1 100 eur. „Sadzba pri ďalších kilowattoch zostáva, maximálny príspevok na zariadenie je 2 450 eur,“ doplnil Jurikovič. SIEA taktiež upravila výšku podpory pri veterných turbínach, aj keď o vydanie poukážok na tieto zariadenia nie je možné naďalej požiadať vzhľadom na viaceré legislatívne prekážky. „Sadzby pri kotloch na biomasu, tepelných čerpadlách a slnečných kolektoroch zostávajú nezmenené,“ konštatoval Jurikovič.

Prvých päť kôl

Na podporu malých obnoviteľných zdrojov energií rozdelí SIEA v tomto roku domácnostiam celkovo 15 miliónov eur. Najbližšie šieste kolo s alokáciou dva milióny eur je určené pre zariadenia na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Otvorené bude 4. apríla o 15:00. Počas prvých piatich kôl prideľovania poukážok, na základe ktorých získali domácnosti peňažnú podporu na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií, sa podporilo päťtisíc zariadení, ku ktorým sú už preplatené poukážky za viac ako 11 miliónov eur. SIEA aktuálne spracováva alebo čaká na doručenie ďalších žiadostí o preplatenie v hodnote takmer 4,5 milióna eur. Tento rok by mohlo byť vďaka podpore realizovaných ďalších 8 700 inštalácií.

Aktuálne sadzby (zdroj SIEA)

fotovoltické panely (v rodinných domoch)

 • 1 100 €/kW, ak celkový výkon inštalácie nepresiahne 1kW + bonus za akumuláciu 180 €/kWh kapacity akumulátora pri 2 hodinách výroby podporeného výkonu (max. pre 5 kWh na inštaláciu)
 • 1 100 € + 900 €/kW, ak celkový výkon presiahne 1 kW + bonus za akumuláciu do 5 kWh pri 2 hodinách výroby podporeného výkonu
 • max. výška podpory 2 450 € na inštaláciu + max. 900 € bonus za akumuláciu

veterná turbína (v rodinných domoch)

1 400 €/kW pri výkone do 1 kW + bonus za akumuláciu 180 €/kWh kapacity akumulátora pri 3,5 hodinách výroby podporeného výkonu (max. pre 8,75 kWh na inštaláciu)

 • 1400 € + 1000 €/kW, ak celkový výkon zariadenia presiahne 1 kW + akumulačný bonus do 8,75 kWh pri 3,5 hodinách výroby podporeného výkonu
 • max. výška podpory 2 900 € na inštaláciu + max. 1 575 € bonus za akumuláciu

tepelné čerpadlo (v rodinných domoch)

 • 370 €/kW výkonu
 • max. výška podpory 3700 € na inštaláciu

slnečné kolektory

 • rodinný dom – 500 €/kW; max. 1750 € na inštaláciu
 • bytový dom – 450 €/kW, ak celkový výkon nepresiahne 20 kW; 9000 € + 350 €/kW, ak výkon presiahne 20 kW; max. výška v rozsahu najviac 1 kW inštalovaného výkonu kolektorov na každý byt

kotol na biomasu

 • rodinný dom – 100 €/kW, max. 1500 €
 • bytový dom – 50 €/kW, max. výška v rozsahu najviac 7 kW inštalovaného výkonu kotla na každý byt

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame