Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA
3. apríla 2014 12:29 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Podnikateľovi z Vranova sa v kauze Transpetrol stále nedarí

Spoločnosť Tradeunion, prepojená na osoby okolo východoslovenského podnikateľa Ignáca Ilčišina, prehrala ďalší súdny spor v boji o 34-percentný podiel spoločnosti Transpetrol.

Východoslovenský podnikateľ Ignác Ilčišin stráca v boji o 34-percentný podiel spoločnosti Transpetrol pôdu pod nohami. Krajský súd v Bratislave totiž vo štvrtok po tretíkrát zamietol žalobu firmy Tradeunion, ktorá sa domáha určenia, že rozhodnutia viacerých mimoriadnych valných zhromaždení Transpetrolu, ktoré boli prijaté v rokoch 2002 až 2004 sú neplatné. „Je to ďalšie významné rozhodnutie v kauze prevodu 34 % akcií Transpetrolu a znamená ďalší krok smerom k úspešnému ukončeniu ostatných sporov, v ktorých sa osoby prepojené s I. Ilčišinom voči Transpetrolu domáhajú rôznych akcionárskych práv,“ povedal v tejto súvislosti minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Odvolanie na odvolanie

Firma Tradeunion tvrdí, že je od roku 1998 akcionárom Transpetrolu, a preto jej mali byť doručované pozvánky na mimoriadne valné zhromaždenia Transpetrolu. Keďže sa tak nestalo, mali byť porušené jej akcionárske práva. V tomto konaní už dvakrát rozhodoval Najvyšší súd SR a dvakrát vec vrátil Krajskému súdu v Bratislave na ďalšie konanie. Ministerstvo hospodárstva SR predpokladá, že sa Tradeunion proti aktuálnemu rozsudku krajského súdu odvolá aj tretíkrát. „Konečné rozhodnutie v tomto konaní bude opäť závisieť od toho, či bude Najvyšší súd SR považovať odôvodnenie rozsudku Krajského súdu v Bratislave za dostatočné,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Nekonečný príbeh

Štát bojuje s východoslovenskými podnikateľmi o 34-percentný podiel Transpetrolu už takmer dvadsať rokov. V tejto kauze bolo iniciovaných približne 50 súdnych sporov, ktoré prebiehali na slovenských a českých súdoch, vrátane ústavných súdov, ako aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. vtedajších slovenských korún. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Pochybné rozhodnutia

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Dostal basu

V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ilčišina odsúdil na deväť rokov väzenia.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Štát by tak mal byť v súčasnosti jediným vlastníkom slovenského prepravcu ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame