Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Predseda vlády SR Robert Fico a predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík SITA
1. júla 2013 12:22 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Podnikateľom by mali výrazne klesnúť ceny elektriny

Podnikatelia sa môžu tešiť na lacnejšiu elektrinu. Po stretnutí s predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví to na pondelňajšej tlačovej besede uviedol premiér Robert Fico. „Predseda regulačného úradu nám predstavil víziu. Ak sa naplnia všetky predsavzatia, ktoré úrad má, môžeme očakávať pomerne výrazné zníženie cien elektriny pre podnikateľský sektor,“ povedal Fico.

Podľa predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka, podnikatelia sa môžu tešiť na dvojciferné zníženie cien elektriny. Holjenčík zatiaľ nechcel konkretizovať, ako sa úrad dopracuje k takémuto zníženiu cien elektriny pre podnikateľov. „Nerád by som predbiehal, ale môžem povedať dva také základné kroky. Chceme zaviesť nový poplatok za rezervovaný výkon pre výrobcov elektriny, ktorí sú pripojení do sústavy a dodávajú elektrinu. Druhý faktor, ktorý bude mať určite razantný vplyv na zníženie cien elektriny, je optimalizácia nákladov u regulovaných subjektov. Všetko to bude smerovať k zníženiu distribučných poplatkov,“ povedal Holjenčík.

Na zníženie cien elektriny sa môžu tešiť aj domácnosti. V tomto segmente spotrebiteľov však nepôjde o také výrazné zníženie cien ako u podnikateľov. „Keďže distribučné tarify u priemyselných odberateľov majú výraznejší objem na koncovej cene, tak sa u nich zníženie cien elektriny prejaví výraznejšie,“ vysvetlil Holjenčík. Podľa neho sa spotrebitelia v tomto roku nemusia obávať ani výrazných zmien pri cenách zemného plynu. „Ceny plynu by mali byť stabilné. S pravdepodobnosťou blízkou k istote by sa ceny plynu nemali zvyšovať,“ konštatoval Holjenčík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies