Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
26. októbra 2014 13:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Podnikatelia volajú pre ceny elektriny o pomoc

Slovenskí podnikatelia, zamestnávatelia a obchodné komory poslali premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom okrem iného ho žiadajú, aby osobne inicioval odbornú diskusiu k regulácii cien energií.

Podnikatelia znova upozorňujú na vysoké ceny elektriny. Slovenskí podnikatelia, zamestnávatelia a obchodné komory sú presvedčení, že majú jedny z najvyšších cien elektriny v Európe. „Jednou z hlavných príčin je rast regulovanej zložky ceny, najmä neustály nárast tarify za prevádzkovanie systému, ktorá slúži prevažne na financovanie podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ myslia si zamestnávatelia. Podľa nich výška tejto tarify vzrástla od roku 2008 až 8-násobne a v súčasnosti tvorí už viac ako 20 percent koncovej ceny elektriny.

List premiérovi

Podnikatelia sa tentoraz obrátili priamo na premiéra Roberta Fica. Poslali mu list, v ktorom okrem iného žiadajú, aby osobne inicioval odbornú diskusiu k téme regulácii cien energií. „Súčasný trend zvyšovania regulovanej zložky ceny elektriny je v príkrom kontraste s inými krajinami v regióne. Výrazne teda podkopáva konkurencieschopnosť našich podnikov, čo bude mať v konečnom dôsledku vplyv na hospodársky rast, ako aj na vytváranie nových pracovných miest a životnú úroveň obyvateľov na Slovensku,“ povedal tento týždeň na tlačovej konferencii prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.

Zvýšili cenu

Slovenskí podnikatelia sa sťažujú na ceny elektriny už dlhší čas. Povestný posledný klinec do rakvy im dalo rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) v auguste tohto roka. Regulátor totiž rozhodol o zvýšení spomínanej tarify za prevádzkovanie systému o viac ako 10 %. Po novom má byť tarifa za prevádzkovanie systému na úrovni 21,82 eur za megawatthodinu. Od začiatku roka to pritom bolo 19,82 eur za megawatthodinu a v minulom roku dokonca len 16,03 eur za megawatthodinu.

Nemali vraj na výber

Úrad tvrdí, že zvýšiť tarifu za prevádzkovanie systému o dve eurá musel, pretože deficit, vypočítaný ako rozdiel medzi očakávanými nákladmi pri financovaní podpory obnoviteľných zdrojov energií a očakávanými výnosmi z účtovania tarify pre tento rok sa ukázal ako príliš veľký. „Zvýšením tarify sme sa snažili zmieniť skokový nárast vyrovnania deficitu v budúcom období. Summa sumarum, na obnoviteľných zdrojoch energií nezarába nikto, okrem ich prevádzkovateľov, respektíve majiteľov. Všetci odberatelia bez výnimky sa vlastne skladajú na ich podnikanie a zisky. Výkupné ceny stanovované úradom sú úplne porovnateľné s výkupnými cenami v iných členských štátoch EÚ,“ uviedol regulačný úrad.

Pomôže vláda?

Vláda už začiatkom roka sľúbila slovenskému priemyslu, že sa im s cenami elektriny bude snažiť pomôcť. Ministerstvo hospodárstva má v krátkom čase vládnemu kabinetu predložiť návrh opatrení na zníženie tarify za prevádzkovanie systému a odvodu do Národného jadrového fondu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame