Podľa Moskvy Saudská Arábia destabilizovala trh s ropou

28. decembra 2015 17:48

Saudská Arábia v tomto roku zväčšila produkciu ropy o 1,5 mil. barelov denne, a teda v podstate destabilizovala situáciu na trhu, vyhlásil ruský minister energetiky Alexander Novak.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Saudská Arábia podľa ruského ministra energetiky Alexandra Novaka spôsobila destabilizáciu globálneho trhu s ropou tým, že zvýšila jej ťažbu. „Saudská Arábia v tomto roku zväčšila produkciu o 1,5 mil. barelov denne, a teda v podstate destabilizovala situáciu na trhu,“ citovala v pondelok ministra tlačová agentúra TASS. Pre ruskú televíznu stanicu Rossija-24 minister Novak v pondelok povedal, že v budúcom roku nie je pravdepodobný pokles cien ropy na 20 až 25 USD za barel.

Ceny ropy v pondelok oslabili na úroveň približne 37 USD za barel, čiže boli v blízkosti svojho jedenásťročného minima. Londýnska ropa Brent si do 14:29 GMT odpísala 88 centov a klesla na úroveň 37,01 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy sa znížila o 97 centov na 37,13 USD za barel. Objem obchodov však bol menší ako zvyčajne, keďže na britskom trhu sa pre sviatok neobchodovalo.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?