Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP
10. júla 2013 17:16 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Podiel OPEC-u na trhu s ropou klesne

Podiel Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na globálnom trhu s ropou sa v budúcom roku zmenší, keďže rast ponuky americkej ropy z bridlíc neprinesie ropnému kartelu prospech z najrýchlejšieho rastu dopytu po čiernom zlate za štyri roky. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu vo svojej pravidelnej mesačnej správe prognózuje, že dopyt po jej rope bude v roku 2014 priemerne na úrovni 29,61 mil. barelov denne. Oproti tomuto roku to bude pokles o 250 tis. barelov denne. Rast ponuky od iných dodávateľov totiž bude väčší ako zväčšenie globálneho dopytu.

Kartel vo svojej správe uviedol, že ak bude udržiavať ťažbu na terajšej úrovni, vo svete sa v budúcom roku vytvorí príliš vysoká ponuka. Dvanásťčlenná organizácia mala pre jún ťažobnú kvótu 30 mil. barelov denne. Produkovala však o 380 tis. barelov denne viac. „To naznačuje ďalšie zväčšenie globálnych zásob, ktoré sú v súčasnosti na vysokej úrovni,“ konštatovala organizácia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame