Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
22. decembra 2014 11:33 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Podarí sa elektrárňam odtajniť v kauze Gabčíkovo dokumenty?

Podľa Slovenských elektrární v kauze o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo zaznelo veľa zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení, preto sa rozhodli sprístupniť dokumenty o Gabčíkove.

Slovenské elektrárne (SE) sa snažia viac odkryť kauzu prenájmu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Spoločnosť totiž zaslala štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba, relevantným štátnym orgánom a auditórom list, v ktorom ich žiada o súhlas na zverejnenie kompletnej dokumentácie k Vodnej elektrárni Gabčíkovo. „Žiadame o súhlas na zverejnenie a sprístupnenie zmlúv o prevádzke, odškodnení a o usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov, zápisníc zo zasadnutí zástupcov zmluvných strán, obchodnej korešpondencie, účtovnej, dokumentácie, správ audítorov a technických správ, vrátane častí, ktoré sú označené ako obchodné tajomstvo,“ informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Elektrárne súhlasia

Slovenské elektrárne, v ktorých 66-percentným akcionárom je taliansky Enel, zároveň v liste uviedli, že oni so sprístupnením všetkých dokumentov týkajúcich sa kauzy Gabčíkovo súhlasia. „V tejto kauze zaznelo veľa zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení, preto sme sa rozhodli sprístupniť dokumenty o Gabčíkove zainteresovaným stranám,“ konštatovala Burdová.

Vodohospodári už súhlasili

Podľa Vodohospodárskej výstavby Slovenské elektrárne konajú len pod tlakom verejnosti a médií. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa štátneho podniku Diana Migaľová Baschierová, Vodohospodárska výstavba so zverejnením zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo a ďalších dokumentov súhlasila už pred týždňom a o ten istý krok minulý týždeň požiadala aj Slovenské elektrárne. „Napriek tomuto postupu považujeme súhlas so zverejnením za výborný krok, pretože štát nemá čo tajiť. To všetko však nezakryje zásadný a najdôležitejší fakt, že Slovenské elektrárne odmietajú štátu aj napriek opakovaným výzvam poskytnúť údaje, na základe ktorých je možné preveriť hospodárenie na vodnej elektrárni Gabčíkovo,“ reagovala Diana Migaľová Baschierová.

Tri dôvody vlády

Vláda sa rozhodla vypovedať zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami začiatkom decembra. Štát by mal definitívne prevziať gabčíkovskú elektráreň do vlastných rúk začiatkom marca budúceho roka. Podľa predsedu vlády Roberta Fica na vypovedanie zmluvy existovali minimálne tri dôvody. Prvým dôvodom je podľa neho neposkytovanie relevantných údajov potrebných pre výpočet podielu Vodohospodárskej výstavby na výnosoch z predaja elektriny z gabčíkovskej elektrárne. Druhým dôvodom je podľa neho fakt, že Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho manažmentu nepripravili žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv spomínanej vodnej elektrárne.

Tretím dôvodom je, že taliansky Enel si neplní povinnosť platiť ročne Vodohospodárskej výstavbe, ktorá spravuje celé Vodné dielo Gabčíkovo, 5 miliónov eur, ktoré majú ísť na údržbu vodného diela súvisiacu s prevádzkou gabčíkovskej vodnej elektrárne. Enel totiž podľa Fica túto platbu spochybňuje a dokonca požiadal slovenskú stranu o vrátenie doteraz uhradených 43 mil. eur. Slovenské elektrárne všetky výhrady predsedu vlády o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo odmietajú.

Ešte z čias privatizácie

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch podaných v tejto veci celkovo viac ako dvanásť súdnych sporov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame