Počet ropných vrtov v USA sa zvýšil

14. augusta 2016 12:46
SITA

Podľa spoločnosti Baker Hughes Inc. počet vrtov na prieskum ložísk ropy a plynu v USA v uplynulom týždni vzrástol o 17 na 481.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Počet prieskumných vrtov pre ťažbu ropy a zemného plynu v USA v uplynulom týždni stúpol o 17 na 481. Pred rokom však bolo v krajine aktívnych 884 prieskumných vrtov. Prieskum pre ťažbu ropy a plynu totiž prudko obmedzilo zníženie cien energií. Houstonská spoločnosť Baker Hughes Inc., ktorá poskytuje služby na ropných poliach, informovala, že v uplynulom týždni sa pomocou 396 vrtov skúmali ložiská ropy a 83 vrtov bolo zameraných na prieskum ložísk plynu. Dva vrty boli zmiešané.

Nárast vykázal hlavne Texas

V rámci hlavných ropných a plynárenských štátov v USA počet prieskumných vrtov sa zvýšil hlavne v Texase, a to o 13. V štátoch Colorado, Nové Mexiko, Severná Dakota, Ohio a Utah pribudlo po jednom vrte. V Kalifornii sa počet vrtov znížil o jeden. Počet vrtov na prieskum ložísk ropy a zemného plynu v USA kulminoval v roku 1981, kedy ich bolo 4 530. Najmenej ich bolo v máji tohto roka, a to 404.

Podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) globálny dopyt po rope v tomto roku posilní o 1,22 mil. barelov denne na úroveň 94,26 mil. barelov denne. Kartel túto predikciu vyslovil vo svojej augustovej správe, ktorú zverejnil minulý týždeň. Prognózu rastu dopytu po rope tak OPEC v porovnaní s júlovou predikciou vylepšil o približne 30 tis. barelov denne. Ponuka ropy zo strany krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u podľa odhadov kartelu v tomto roku klesne o 790 tis. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?