Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA
7. januára 2019 14:26 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Počas sviatkov prúdil plyn na Slovensko bez problémov

Spoločnosť Eustream nezaznamenala problémy s dodávkami plynu z Ruska cez Ukrajinu ani v prvých dňoch nového roka.

Preprava zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensku a následne ďalej do západnej Európy bola počas vianočných a novoročných sviatkov bezproblémová. „Tak ako celý minulý rok, aj počas sviatočného obdobia prebiehala preprava zemného plynu bez akýchkoľvek problémov. Dodávky ruského plynu v smere z Ukrajiny spoľahlivo pokračujú aj v novom roku. Preprava na vstupnom bode Veľké Kapušany aktuálne presahuje úroveň 150 miliónov metrov kubických za deň. Plne funkčné sú aj všetky ostatné prepojovacie body, vrátane reverzného toku na Ukrajinu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Pavol Kubík, hovorca slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream.

SPP garantuje bezpečnosť

Najväčší slovenský plynárenský podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP) znova zopakoval, že garantuje počas zimy najvyššiu mieru bezpečnosti dodávok plynu pre svojich 1,33 milióna zákazníkov. „Aj v prípade mimoriadnej situácie, spoločnosť dodá plyn svojim odberateľom od domácností až po veľkých priemyselných zákazníkov, bez akéhokoľvek obmedzenia počas celej zimy,“ zdôraznil pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta.

SPP je však podľa neho pripravený garantovať bezpečnosť dodávok nielen pre svojich klientov, ale pre celé Slovensko. „Hoci SPP by ako dodávateľ plynu potreboval len približne polovicu svojich zásob plynu, vyšší objem, ktorý máme k dispozícii, slúži ako strategická rezerva pre potreby riešenia prípadnej krízovej situácie. To však so sebou prináša aj výrazné finančné náklady, ktoré znáša len SPP, žiadny iný dodávateľ energií,“ konštatoval Šebesta.

Možnosť aj na Západe

Plyn na Slovensko prúdi najmä z Ruskej federácie na základe dlhodobého kontraktu SPP so spoločnosťou Gazprom Export. SPP má navyše podpísanú zmluvu aj so spoločnosťou Uniper (bývalý E.ON Commodities). Tá dáva spoločnosti SPP v čase najvyššej spotreby možnosť doviezť na Slovensko plyn zo Západu. „Okrem toho sme aktívnym obchodníkom na medzinárodných európskych trhoch, kde plyn podľa potreby nakupujeme, alebo predávame. V rámci technických opatrení je pri obmedzení dodávok cez vstupný bod Veľké Kapušany možné na prepravu plynu využiť vstupný bod medzi SR a ČR Lanžhot alebo vstupný bod medzi SR a Rakúskom Baumgarten,“ uzavrel Šebesta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame