Pobaltie nechce pri stavbe terminálu LNG Gazprom

22. februára 2013 0:00

Spoločnosti, ktoré vlastní ruský energetický gigant Gazprom, by sa nemali zúčastňovať stavby žiadneho z terminálov pre skvapalnený zemný plyn (LNG) v Pobaltí, pretože cieľom projektu je odbúrať závislosť regiónu od ruských dodávok. Vyhlásili to vo štvrtok estónski a lotyšskí oficiálni predstavitelia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

„Nezávislosť od súčasného dodávateľa plynu je nevyhnutným predpokladom podpory Estónska pri stavbe regionálneho terminálu pre LNG,“ vyhlásil estónsky minister hospodárstva a komunikácie Juhan Parts. Rovnaký názor vyjadril aj jeho lotyšský kolega, minister hospodárstva Daniels Pavluts s tým, že cieľom projektu terminálu je zabezpečiť reálnu alternatívu dodávok plynu v regióne. „Môžeme teda podporovať iba riešenia, ktoré nie sú prepojené so súčasným dodávateľom zemného plynu,“ dodal minister s tým, že rokovania o optimálnom umiestnení terminálu by sa mohli začať „v blízkej budúcnosti“.

Krajiny v Pobaltí sa ešte nerozhodli, ktorý z projektov na výstavbu terminálu LNG a súvisiacich plynovodov podporia, aby čo najviac zvýšili pravdepodobnosť, že ho zaplatí EÚ. Slovným odmietnutím Gazpromu reagovali na dohodu plynárenských spoločnosti Gasum vo Fínsku a Vorguteenus v Estónsku, ktoré tento týždeň podpísali dohodu o podpore fínskeho mesta Inkoo ako miesta pre budúci terminál LNG a postavení plynovodu do estónskeho mesta Paldiski. Obe spoločnosti čiastočne vlastní Gazprom.Čo si o tom myslíte?