Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net
22. februára 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Pobaltie nechce pri stavbe terminálu LNG Gazprom

Spoločnosti, ktoré vlastní ruský energetický gigant Gazprom, by sa nemali zúčastňovať stavby žiadneho z terminálov pre skvapalnený zemný plyn (LNG) v Pobaltí, pretože cieľom projektu je odbúrať závislosť regiónu od ruských dodávok. Vyhlásili to vo štvrtok estónski a lotyšskí oficiálni predstavitelia.

„Nezávislosť od súčasného dodávateľa plynu je nevyhnutným predpokladom podpory Estónska pri stavbe regionálneho terminálu pre LNG,“ vyhlásil estónsky minister hospodárstva a komunikácie Juhan Parts. Rovnaký názor vyjadril aj jeho lotyšský kolega, minister hospodárstva Daniels Pavluts s tým, že cieľom projektu terminálu je zabezpečiť reálnu alternatívu dodávok plynu v regióne. „Môžeme teda podporovať iba riešenia, ktoré nie sú prepojené so súčasným dodávateľom zemného plynu,“ dodal minister s tým, že rokovania o optimálnom umiestnení terminálu by sa mohli začať „v blízkej budúcnosti“.

Krajiny v Pobaltí sa ešte nerozhodli, ktorý z projektov na výstavbu terminálu LNG a súvisiacich plynovodov podporia, aby čo najviac zvýšili pravdepodobnosť, že ho zaplatí EÚ. Slovným odmietnutím Gazpromu reagovali na dohodu plynárenských spoločnosti Gasum vo Fínsku a Vorguteenus v Estónsku, ktoré tento týždeň podpísali dohodu o podpore fínskeho mesta Inkoo ako miesta pre budúci terminál LNG a postavení plynovodu do estónskeho mesta Paldiski. Obe spoločnosti čiastočne vlastní Gazprom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame