Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pobaltie nechce pri stavbe terminálu LNG Gazprom

Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Spoločnosti, ktoré vlastní ruský energetický gigant Gazprom, by sa nemali zúčastňovať stavby žiadneho z terminálov pre skvapalnený zemný plyn (LNG) v Pobaltí, pretože cieľom projektu je odbúrať závislosť regiónu od ruských dodávok. Vyhlásili to vo štvrtok estónski a lotyšskí oficiálni predstavitelia.

„Nezávislosť od súčasného dodávateľa plynu je nevyhnutným predpokladom podpory Estónska pri stavbe regionálneho terminálu pre LNG,“ vyhlásil estónsky minister hospodárstva a komunikácie Juhan Parts. Rovnaký názor vyjadril aj jeho lotyšský kolega, minister hospodárstva Daniels Pavluts s tým, že cieľom projektu terminálu je zabezpečiť reálnu alternatívu dodávok plynu v regióne. „Môžeme teda podporovať iba riešenia, ktoré nie sú prepojené so súčasným dodávateľom zemného plynu,“ dodal minister s tým, že rokovania o optimálnom umiestnení terminálu by sa mohli začať „v blízkej budúcnosti“.

Krajiny v Pobaltí sa ešte nerozhodli, ktorý z projektov na výstavbu terminálu LNG a súvisiacich plynovodov podporia, aby čo najviac zvýšili pravdepodobnosť, že ho zaplatí EÚ. Slovným odmietnutím Gazpromu reagovali na dohodu plynárenských spoločnosti Gasum vo Fínsku a Vorguteenus v Estónsku, ktoré tento týždeň podpísali dohodu o podpore fínskeho mesta Inkoo ako miesta pre budúci terminál LNG a postavení plynovodu do estónskeho mesta Paldiski. Obe spoločnosti čiastočne vlastní Gazprom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. februára 2013 0:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...