PMÚ neprekáža prevzatie SPP štátom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SPP
Ilustračné foto SITA

Protimonopolný úrad SR dospel k záveru, že po prevzatí 100-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu štátom, sa nenaruší hospodárska súťaž.

Prevzatie 100-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom už odobril aj Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Ten schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní výlučnej kontroly Ministerstva hospodárstva SR (MH) nad SPP. „Po vyhodnotení všetkých dostupných podkladov a informácií úrad vyhodnotil, že v dôsledku predmetnej koncentrácie nedôjde k značnému narušeniu účinnej súťaže a koncentráciu schválil,“ informoval protimonopolný úrad, ktorý nevidí problém ani v tom, že po získaní 100 % akcií materskej SPP štát ovládne kontrolu aj nad jej dcérskymi spoločnosťami Nadácia SPP, Ekofond, SPP CNG a SPP CZ. Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.

Úrad posudzoval horizontálne ako aj vertikálne účinky koncentrácie na podmienky hospodárskej súťaže a taktiež možnú koordináciu spoločností, v ktorých má štát podiel a podnikajú v oblasti veľkoobchodných dodávok zemného plynu, maloobchodných dodávok zemného plynu koncovým odberateľom, v oblasti výroby a veľkoobchodných dodávok elektrickej energie a maloobchodných dodávok elektrickej energie koncovým odberateľom.

Eustream a SPP-distribúciu vložia do novej firmy

U ostatných dcérskych spoločnostiach, ako SPP-distribúcia či Eustream, v ktorých aktuálne vlastní SPP podiel, protimonopolný úrad koncentráciu nezisťoval. Tie budú v rámci reorganizácie vložené do spoločnosti SPP Infrastructure. Tá bude od SPP odčlenená. V nich bude mať manažérsku kontrolu naďalej 49-percentný akcionár, spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH). Štát v spomínaných dcérskych spoločnostiach bude naďalej 51-percentným akcionárom, avšak bez manažérskej kontroly, ktorú stratil ešte pri privatizácii SPP zhruba pred dvanástimi rokmi. Vtedy získali minoritný podiel v SPP francúzska spoločnosť GDF a nemecká E.ON Ruhrgas.

Treba splniť viacero podmienok

Prevzatie 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP štátom limitujú viaceré odkladacie podmienky. Na parlamentnom hospodárskom výbore predstavil minister hospodárstva Tomáš Malatinský celkovo trinásť podmienok, ktoré je potrebné splniť, aby štát ako 51-percentný akcionár SPP prevzal zvyšný podiel od českej spoločnosti EPH. „Proces prevzatia akcií pokračuje. Máme akčný plán, ktorý plníme, a tu treba povedať, že odkladacie podmienky by sa mali uzavrieť do konca tohto polroka. Našou ambíciou je uzavrieť tento proces skôr, ale nebudeme ho uzatvárať v nejakom strese. Musíme si byť vedomí, že sme vyrokovali najlepšie podmienky,“ povedal Malatinský.

Nová zmluva s Gazpromom

Alfou a omegou celej transakcie je podľa ministra uzavretie novej výhodnejšej zmluvy s ruským gigantom Gazpromom. Už v súčasnosti sú podľa Malatinského s Gazpromom dohodnuté lepšie podmienky, o akých hovorí pôvodná dlhodobá zmluva o odbere plynu podpísaná ešte v roku 2008. Malatinský tvrdí, že rokovania s ruským gigantom aj za účasti štátu pokračujú naďalej. Cieľom je vyrokovať ešte lepšie podmienky. Detaily rokovaní minister odmietol konkretizovať.

Ďalšou dôležitou podmienkou pre prevzatie celej matky SPP je problematika okolo cien skladovania zemného plynu. Podľa Malatinského sa na tejto odkladacej podmienke zatiaľ zainteresované strany nedohodli do konca januára, ako to bolo plánované. „Tento proces sme posunuli,“ podotkol Malatinský. Medzi ďalšie odkladacie podmienky patrí napríklad odškodnenie spoločnosti SPP za environmentálnu zodpovednosť v súvislosti s plynovodom slúžiacim na prepravu a distribúciu, ukončenie záruk poskytnutých firmou SPP tretím stranám či uzavretím licenčných zmlúv týkajúcich sa značky SPP. Taktiež sa nesmú prerušiť dodávky plynu z východu.

Chceli odvolať premiéra

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemysel