Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP
10. októbra 2016 20:06 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plynovod Turkish Stream získal podporu prezidentov

V prejavoch na Svetovom energetickom kongrese v Istanbule prezidenti Ruska a Turecka uviedli, že ich krajiny chcú v projekte plynovodu Turkish Stream pokračovať.

Prezidenti Ruska a Turecka vyjadrili podporu výstavbe plynovodu, ktorý by prepravoval ruský plyn na turecký trh aj na trhy krajín Európskej únie. Plán výstavby sa prerušil pre napätie medzi oboma krajinami. Vladimír Putin a jeho partner Recep Tayyip Erdogan vo svojich prejavoch na Svetovom energetickom kongrese v Istanbule uviedli, že ich krajiny chcú pokračovať v projekte plynovodu Turkish Stream.

„Poskytujeme energiu pre EÚ počas 50 uplynulých rokov,“ povedal Putin vo svojom prejave. „Teraz pracujeme na druhom projekte. Diskutujeme o plynovode Turkish Stream s Erdoganom a ďalšími našimi partnermi,“ konštatoval. „Na projekt plynovodu Turkish Stream sa pozeráme pozitívne. Naša snaha pokračuje,“ uviedol Erdogan. Výstavbu plynovodu Turkish Stream, ktorý by prepravoval plyn popod Čierne more do Turecka, Putin navrhol prvýkrát v roku 2014. Vtedy sa nepodarilo zrealizovať projekt plynovodu z Ruska do Bulharska pre nesúhlas krajín Európskej únie.

Turecko a Rusko teraz pracujú na normalizácii vzťahov, ktoré sa narušili vlani, keď Turecko zostrelilo ruské bojové lietadlo pri svojich hraniciach so Sýriou. Rusko odpovedalo zavedením série ekonomických sankcií voči Ankare. Vzťahy sa zlepšili po tom, ako sa Erdogan za zostrelenie lietadla v júni ospravedlnil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies