Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA
17. februára 2015 8:15 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom naďalej mešká

Maďarský prevádzkovateľ plynovodov Magyar Gaz Tranzit (MGT) ešte nezískal od Európskej komisie (EK) certifikáciu na to, aby bol licencovaným prevádzkovateľom prepravného systému.

Začiatok komerčnej prepravy plynu medzi Maďarskom a Slovenskom sa naďalej omeškáva, keďže maďarský prevádzkovateľ plynovodov Magyar Gaz Tranzit (MGT) ešte nezískal od Európskej komisie (EK) certifikáciu na to, aby bol licencovaným prevádzkovateľom prepravného systému. Spoločnosť potrebuje tento dokument, aby získala povolenie na prepravu plynu. Informovala o tom internetová stránka icis.com.

Maďarskú firmu MGT pôvodne vlastnila spoločnosť MVM a maďarská rozvojová banka MFB, ktoré v roku 2014 predali svoje 49,98-percentné podiely v prevádzkovateľovi plynovodov štátnej holdingovej spoločnosti MNV. Urobili to preto, aby Magyar Gaz Tranzit pôsobil v súlade s pravidlami EÚ, podľa ktorých infraštruktúru na prepravu energií musí prevádzkovať nezávislý operátor. Ak by spoločnosť MVM, ktorá zabezpečuje dodávky a obchod s plynom prostredníctvom svojej divízie MFGT, naďalej vlastnila Magyar Gaz Tranzit, vyvolávalo by to podľa pravidiel EÚ konflikt záujmov. Zdroj z Maďarska uviedol, že hoci rozdelenie vlastníctva je ukončené, Magyar Gaz Tranzit čaká na oficiálnu certifikáciu z Bruselu, kam potrebné dokumenty poslali v decembri 2014.

Plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom mal začať fungovať od 1. januára. Slovenský prevádzkovateľ prepravného systému Eustream v januári uviedol, že komerčná preprava by sa mohla odštartovať začiatkom februára. Hovorca Eustreamu konštatoval, že slovenská časť plynovodu je úplne dokončená a pripravená na prevádzku. Plynovod má diverzifikovať trasy dodávok plynu zo západnej Európy smerom na Ukrajinu, ktorá sa v posledných 12 mesiacoch spolieha na väčšie dodávky európskeho plynu pre napätie vo vzťahoch s Ruskom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies