Plynovod Južný prúd pokračuje podľa plánu, uviedol Lavrov

7. júla 2014 19:55

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas návštevy Bulharska vyzval Európsku komisiu na obnovenie rokovaní o plynovode.

Plyn plynovod South Stream
Ilustračné foto SITA

Všetky stavebné termíny plynovodu Južný prúd (South Stream) sa dodržiavajú a Európska únia by mala obnoviť rokovania o projekte. Povedal to v pondelok počas návštevy Bulharska ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Bulharská socialistická vláda, ktorá sa v najbližších týždňoch chystá odstúpiť, rozhodne podporovala projekt plynovodu, ale neochotne výstavbu odložila. Dôvodom bola hrozba postihu zo strany Bruselu, ktorý má obavy, že projekt plynovodu nie je v súlade s legislatívou EÚ.

„Apelujeme na Európsku komisiu, aby obnovila kontakty a dúfame, že rokovania môžu byť úspešné,“ povedal Lavrov na tlačovej konferencii. „Sme presvedčení, že ak existuje dobrá vôľa, môže sa vyriešiť každý problém,“ uviedol. „Rátame s tým, že rokovania s Európskou komisiou sa rozmrazia,“ dodal. Bulharsko sa snaží zmierniť obavy EÚ v súvislosti s Južným prúdom. Premiér Plamen Orešarski počas Lavrovovej návštevy vo vyhlásení vyjadril nádej, že EÚ akceptuje argumenty Bulharska, že Južný prúd je v súlade s pravidlami.

Bulharsko takmer úplne svoju spotrebu zemného plynu pokrýva dodávkami z ruskej spoločnosti Gazprom. Bulharské jadrové reaktory dostávajú jadrové palivo z Ruska a jedinú ropnú rafinériu krajiny kontroluje ruská firma Lukoil.Čo si o tom myslíte?