Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod South Stream
Ilustračné foto SITA
7. júla 2014 19:55 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plynovod Južný prúd pokračuje podľa plánu, uviedol Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas návštevy Bulharska vyzval Európsku komisiu na obnovenie rokovaní o plynovode.

Všetky stavebné termíny plynovodu Južný prúd (South Stream) sa dodržiavajú a Európska únia by mala obnoviť rokovania o projekte. Povedal to v pondelok počas návštevy Bulharska ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Bulharská socialistická vláda, ktorá sa v najbližších týždňoch chystá odstúpiť, rozhodne podporovala projekt plynovodu, ale neochotne výstavbu odložila. Dôvodom bola hrozba postihu zo strany Bruselu, ktorý má obavy, že projekt plynovodu nie je v súlade s legislatívou EÚ.

„Apelujeme na Európsku komisiu, aby obnovila kontakty a dúfame, že rokovania môžu byť úspešné,“ povedal Lavrov na tlačovej konferencii. „Sme presvedčení, že ak existuje dobrá vôľa, môže sa vyriešiť každý problém,“ uviedol. „Rátame s tým, že rokovania s Európskou komisiou sa rozmrazia,“ dodal. Bulharsko sa snaží zmierniť obavy EÚ v súvislosti s Južným prúdom. Premiér Plamen Orešarski počas Lavrovovej návštevy vo vyhlásení vyjadril nádej, že EÚ akceptuje argumenty Bulharska, že Južný prúd je v súlade s pravidlami.

Bulharsko takmer úplne svoju spotrebu zemného plynu pokrýva dodávkami z ruskej spoločnosti Gazprom. Bulharské jadrové reaktory dostávajú jadrové palivo z Ruska a jedinú ropnú rafinériu krajiny kontroluje ruská firma Lukoil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame