Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ziga ministerstvo hospodárstva vláda
Minister Peter Žiga a štátny tajomník bulharského ministerstva energetiky Žečo Stankov dnes v Bratislave slávnostne podpísali Memorandum o porozumení pre projekt plynovodu Eastring. Ministerstvo hospodárstva SR
13. júla 2016 11:56 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plynovod Eastring získal politickú podporu od Bulharov

Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga a štátny tajomník bulharského ministerstva energetiky Žečo Stankov podpísali memorandum, ktoré vyjadruje politickú podporu tomuto slovenskému plynovodnému projektu.

Slovenský plynovodný projekt Eastring má znova bližšie k realizácii. Po tom, čo slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete – spoločnosť Eustream a bulharský prepravca plynu – firma Bulgartransgaz podpísali začiatkom júna memorandum o porozumení, podobné memorandum podpísali aj slovenský minister hospodárstva Peter Žiga a štátny tajomník bulharského ministerstva energetiky Žečo Stankov. „Slovenská i bulharská strana ho považujú za dôležitý začiatok procesu vyjadrenia podpory projektu smerujúci k jeho efektívnej realizácii,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Vyzveme aj ostatné krajiny

Podľa ministra Žigu podpísané memorandum je vyjadrením politickej podpory projektu na najvyššej úrovni zo strany zúčastnených hráčov. „Veríme, že deklarácia je vyslaním pozitívneho politického signálu, ktorý uľahčí jeho presadenie v rámci súťaže PCI projektov a bude dobrým argumentom pri zabezpečení spolufinancovania na európskej úrovni,“ povedal Žiga s tým, že zároveň Slovensko vyzve aj ostatné zúčastnené krajiny na vyjadrenie rovnakej podpory na najvyššej politickej úrovni.

Podpora od únie

Projekt Eastring už získal status spoločného záujmu pre EÚ. Jeho vybudovanie umožní dodávať zemný plyn zo západnej Európy na Balkán a ďalej do Turecka. Takisto bude využiteľný aj v opačnom smere na dodávky plynu z etablovaných zdrojov, ale aj z alternatívnych zdrojov z kaspickej oblasti a Blízkeho východu, vďaka čomu by sa mala posilniť bezpečnosť dodávok zemného plynu v strednej a juhovýchodnej Európe.

Plynovod Eastring, ktorý by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom má projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies