Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream Eastring plynovod
Zľava ministerka energetiky Temenužka Petkova, výkonný riaditeľ spoločnosti Bulgartransgaz Georgi Gegov, generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič a člen predstavenstva Eustremu Mirek Topolánek eustream
4. novembra 2016 11:43 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plynovod Eastring bližšie k realizácii

Spoločnosti Bulgartransgaz a Eustream podpísali memorandum o porozumení, ktoré hovorí o realizácii projektu balkánskeho plynárenského obchodného uzla v koordinácii s projektom Eastring.

Projekt plynovodu Eastring slovenskej spoločnosti Eustream má za sebou ďalší významný míľnik. Slovensko sa totiž dohodlo s Bulharskom na úzkej spolupráci pri príprave dvoch plynárenských projektov. Bulharská spoločnosť Bulgartransgaz a Eustream podpísali memorandum o porozumení, ktoré hovorí o realizácii projektu balkánskeho plynárenského obchodného uzla (Balkan Gas Hub) v koordinácii so spomínaným projektom Eastring.

Dôležitá dohoda

„Dohodli sme sa, že spoločné analýzy a technické riešenia projektu Balkan Gas Hub budú úzko koordinované s projektom Eastring. Vnímam to ako potvrdenie strategického partnerstva oboch spoločností pri realizácii týchto projektov, ktoré posilňujú bezpečnosť dodávok zemného plynu v strednej a juhovýchodnej Európe,“ uviedol generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Cieľom plánovaného projektu plynárenského obchodného uzla v Bulharsku je poskytnúť európskym zákazníkom nediskriminačný prístup k širokej škále zdrojov zemného plynu. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné, aby na nový obchodný uzol nadväzovala dostatočná plynárenská infraštruktúra. Obe spoločnosti sa preto v memorande zhodli, že pokiaľ ide o prepojenie plynárenského uzla so západnou Európou, prioritu bude mať plynovod Eastring.

Požiadajú o grant

Podpis memoranda o koordinácii projektov Balkan Gas Hub a Eastring nadväzuje na júnové slovensko-bulharské memorandum o porozumení o samotnom projekte Eastring. V súčasnosti spoločnosť Eustream s podporou prevádzkovateľov prepravenej siete v Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku finalizuje podklady pre žiadosť o grant Európskej komisie na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti projektu Eastring. „Na základe jej výsledkov bude prijaté rozhodnutie o realizácii, trasovaní a ďalších parametroch nového plynovodu,“ konštatoval slovenský prepravca plynu.

Plynovod Eastring, ktorý by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom má projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies