Plynové zásobníky cez zimu fungovali bez problémov

2. mája 2017 13:42
vEnergetike.sk/SITA

Slovenský prevádzkovateľ plynových zásobníkov zaznamenal historicky najvyšší stav naplnenia zásobníkov.

Plyn Gajary Báden plynovod zásobník
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. SITA

Podzemné zásobníky zemného plynu fungovali uplynulú zimnú sezónu bez problémov. Ako informovala špecialistka externej komunikácie firmy Nafta Alena Masláková Škvrndová, ich spoločnosť v období od októbra 2016 do konca februára 2017 dodala do plynárenskej siete viac ako 2 miliardy metrov kubických plynu. „Významná časť bola určená pre slovenskú distribučnú sieť a slovenský virtuálny bod,“ doplnila Masláková Škvrndová.

Slovenský prevádzkovateľ plynových zásobníkov zaznamenal historicky najvyšší stav naplnenia zásobníkov. „Potvrdili sme svoju pozíciu lídra v oblasti podzemného skladovania zemného plynu na Slovensku, čo sa prejavilo v stave naplnenia zásobníkov spoločnosti, ale aj v stabilnom poskytovaní skladovacích služieb našim klientom počas zimnej sezóny,“ uviedol generálny riaditeľ Nafty Martin Bartošovič, podľa ktorého ťažba zo zásobníka bola v čase veľkých mrazov nápomocná pri udržaní ceny zemného plynu na prijateľnej úrovni.

„Výrazne chladné počasie sa prejavilo najmä v požiadavke klientov na intenzívne odťažovanie, pričom vysoké ťažobné výkony sme poskytovali počas celej zimnej sezóny,“ konštatovala Masláková Škvrndová.

Graf 1: Stav naplnenia zásobníka NAFTA a.s. (v mil. m3)Nafta_stav_naplnenia.jpgZdroj: Nafta, a.s.

Graf 2: Odťažovanie zásobníka NAFTA a.s. (v mil. m3/deň)Nafta_odtazovanie.jpgZdroj: Nafta, a.s.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. V súčasnosti disponuje skladovacou kapacitou na úrovni 2,74 miliardy metrov kubických. Majoritným, 56,15-percentným, akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?