Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn Gajary Báden plynovod zásobník
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. SITA
2. mája 2017 13:42 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Plynové zásobníky cez zimu fungovali bez problémov

Podzemné zásobníky zemného plynu fungovali uplynulú zimnú sezónu bez problémov. Ako informovala špecialistka externej komunikácie firmy Nafta Alena Masláková Škvrndová, ich spoločnosť v období od októbra 2016 do konca februára 2017 dodala do plynárenskej siete viac ako 2 miliardy metrov kubických plynu. „Významná časť bola určená pre slovenskú distribučnú sieť a slovenský virtuálny bod,“ doplnila Masláková Škvrndová.

Slovenský prevádzkovateľ plynových zásobníkov zaznamenal historicky najvyšší stav naplnenia zásobníkov. „Potvrdili sme svoju pozíciu lídra v oblasti podzemného skladovania zemného plynu na Slovensku, čo sa prejavilo v stave naplnenia zásobníkov spoločnosti, ale aj v stabilnom poskytovaní skladovacích služieb našim klientom počas zimnej sezóny,“ uviedol generálny riaditeľ Nafty Martin Bartošovič, podľa ktorého ťažba zo zásobníka bola v čase veľkých mrazov nápomocná pri udržaní ceny zemného plynu na prijateľnej úrovni.

„Výrazne chladné počasie sa prejavilo najmä v požiadavke klientov na intenzívne odťažovanie, pričom vysoké ťažobné výkony sme poskytovali počas celej zimnej sezóny,“ konštatovala Masláková Škvrndová.
Graf 1: Stav naplnenia zásobníka NAFTA a.s. (v mil. m3)Nafta_stav_naplnenia.jpgZdroj: Nafta, a.s.
Graf 2: Odťažovanie zásobníka NAFTA a.s. (v mil. m3/deň)Nafta_odtazovanie.jpgZdroj: Nafta, a.s.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. V súčasnosti disponuje skladovacou kapacitou na úrovni 2,74 miliardy metrov kubických. Majoritným, 56,15-percentným, akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame