Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto. SITA
15. júla 2015 12:10 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Plynové prepojenie do Poľska majú naprojektovať Nemci

Slovenský prepravca zemného plynu Eustream vo verejnom obstarávaní vybral na vypracovanie projektovej dokumentácie a výkon inžinierskych činností prepojovacieho plynovodu s našimi severnými susedmi mníchovskú firmu ILF Beratende Ingenieure GmbH.

Projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom vypracujú Nemci. Slovenský prepravca zemného plynu Eustream totiž vo verejnom obstarávaní vybral na vypracovanie projektovej dokumentácie a výkon inžinierskych činností prepojovacieho plynovodu s našimi severnými susedmi mníchovskú firmu ILF Beratende Ingenieure GmbH. Ako ďalej vyplýva z oznámenia o výsledku verejného obstarávania celková cena zákazky predstavuje takmer 4,5 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Hradiť sa bude aj z peňazí z Európskej únie.

Hľadajú dodávateľov

Slovenská strana realizovala v príprave tohto projektu aj ďalšie kroky. Eustream už začal aj s výberovým konaním na dodávateľa, ktorý dodá pre projekt slovensko-poľského plynovodu kompresorové jednotky s elektrickým pohonom. Malo by ísť o dve nové identické kompresorové jednotky s výkonom do osem megawattov. Hodnota tejto zákazky by sa mala pohybovať na úrovni viac ako 13 miliónov eur.

U nás 100 kilometrov

Slovensko-poľský plynovod spojí slovenskú kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 106 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 140 miliónov eur.

Výstavba od roku 2018?

S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020. Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska, čím sa vytvorí možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame