Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
31. októbra 2014 10:58 PlynAktuality od SITASITA

Plynová kríza je zdá sa zažehnaná

Ukrajina, Rusko a EÚ vo štvrtok podpísali dohodu o pokračovaní dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov

Ukrajina, Rusko a EÚ vo štvrtok podpísali dohodu o pokračovaní dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov. „Teraz už nie je dôvod na to, aby ľuďom v Európe bolo v zime chladno,“ povedal odchádzajúci šéf Európskej komisie (EK) Jose Manuel Barroso. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyhlásil, že EÚ bude pre Kyjev zárukou, že Moskva dodrží dohodu, najmä v súvislosti s cenou, ktorú bude Ukrajina za ruský plyn platiť.

Ukrajina bude platiť vopred

Jaceňuk ďalej uviedol, že Ukrajina zaplatí za ruský plyn v štvrtom kvartáli tohto roka 378 USD za tisíc kubických metrov, pričom v nasledujúcom štvrťroku by mala jeho cena klesnúť na 365 USD za tisíc metrov kubických. Nové dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu budú podmienené mesačnými platbami vopred. Cenový strop je nastavený na úrovni 385 USD za tisíc metrov kubických. Konečná cena sa vypočíta na základe vzorca zakotveného v súčasnej zmluve a s uplatnením zľavy, ktorá sa premietne cez zľavu na vývozných clách.

O konečnom dlhu sa rozhodne v arbitráži

Rokujúce strany sa tiež dohodli na splatení ukrajinského dlhu za plyn na základe predbežnej ceny 268,5 USD za tisíc metrov kubických. Ukrajina okamžite splatí časť dlhu v hodnote 1,45 mld. USD a sumu 1,65 mld. USD uhradí do konca tohto roka. Ako informoval vedúci tlačového a politického oddelenia zastúpenia EK na Slovensku Andrej Králik, konečná cena bude stanovená v rámci arbitráže, ktorá prebieha na Rozhodcovskom inštitúte Štokholmskej obchodnej komory.

Dostatok plynu by malo mať aj Slovensko

V posledných týždňoch EK intenzívne rokovala s medzinárodnými finančnými inštitúciami s cieľom zabezpečiť pre Ukrajinu potrebnú finančnú pomoc. „Z týchto prostriedkov bude môcť Ukrajina uhrádzať aj dodávky plynu počas nastávajúcej zimy,“ uviedol Králik. Úspešné zavŕšenie rokovaní by podľa neho malo znamenať dostatok plynu pre Ukrajinu, ale aj celú Európu, vrátane Slovenska. Riešenie dlhov Ukrajiny voči Rusku zároveň vytvorí predpoklady pre zmiernenie napätia medzi týmito dvoma krajinami.

„Obyvateľom Európy môžeme garantovať bezpečnosť dodávok počas zimy,“ povedal eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Štáty EÚ ležiace západne od Ukrajiny budú mať podľa Oettingera stabilné dodávky plynu prostredníctvom ukrajinských plynovodov.

Dodávky Ukrajine môžu byť obnovené už budúci týždeň

Rusko by mohlo obnoviť dodávky plynu Ukrajine už budúci týždeň, ak budú splnené všetky finančné podmienky. Povedal to v piatok šéf ruského štátneho plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller. Uviedol, že Gazprom obnoví dodávky po tom, ako Kyjev uhradí časť dlhu za minulé dodávky a vopred zaplatí za novembrové dodávky. „Rozumieme tomu tak, že sa to môže stať do konca budúceho týždňa,“ povedal Miller pre ruskú televíznu stanicu Rossija 24.

Šéf Gazpromu ďalej konštatoval, že Ukrajina musí za novembrové dodávky vopred zaplatiť 760 mil. USD. Dohoda, ktorá sa uzavrela vo štvrtok v Bruseli, umožňuje Kyjevu na zaplatenie novembrových dodávok ruského plynu použiť časť financií, ktoré má na základe starších dohôd s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. Na zaplatenie minulých dlhov voči Gazpromu má Ukrajina podľa Kyjeva peniaze vyčlenené.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame